1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Kedisi Besleyenler Dikkat!

Van Kedisi Besleyenler Dikkat!

Van Kedisi Besleyenler Dikkat!
A+A-

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne dışarıdan getirilen dişi Van kedileri, günlük 10 TL karşılığında koruma altındaki damızlık erkek Van kedileriyle çiftleştiriliyor.


Mart ayı ile birlikte Van Kedi Evi’ndeki koruma altında bulunan 60 dişi ve 40 erkek kedi, 'kızgınlık dönemine' girince özel odalarda çiftleştirilmeye başlandı. Bu dönemde özel beslenen ve her türlü bakımları itina ile yapılan kediler, 15 gün süreyle çiftleştiriliyor.


Koruma altına alınan Van kedilerinin dışında Türkiye'nin çeşitli illerinde ve Van'da evlerde beslenen Van kedilerine de yeni bir uygulamayla çiftleşme hizmeti veriliyor. Telefonla dışarıdan gelen talepleri kabul ettiklerini belirten Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Müdürlüğü yetkilileri, dışarıdan getirilecek ve 'kızgınlık dönemine' giren dişi Van kedilerini de damızlık erkek Van kedileriyle çiftleştirileceğini söyledi. Dışarıdaki Van kedilerinin neslinin de sürdürülmesi için böyle bir uygulama yaptıklarını söyleyen Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç.Dr. Abdullah Kaya, şöyle konuştu: "Dışarıdan getirilen dişi Van kedilerini, ilk üç gün kedi evinde ücretsiz konaklatıp bakımı yapılıyor. Sonraki günlerde özel odalara alınan kediler, günlüğü 10 TL karşılığında damızlık saf erkek Van kedileri ile çiftleştiriliyor. 10 TL'yi biz bakım hizmetinin karşılığı olarak alıyoruz. Tüm Van kedisi sahiplerinin daha saf ve kaliteli yavru elde edebilmeleri için kedilerini bizim damızlık erkek kedilerimizle çiftleştirilmesini öneriyoruz." 

A+A-

HABERE YORUM KAT