• BIST 82.363
  • Altın 147,033
  • Dolar 3,7764
  • Euro 4,0385
  • Van : -7 °C

Van Kalesi'nin Unesco'ya Alınması İçin Başvuru Yapıldı

Van Kalesi'nin Unesco'ya Alınması İçin Başvuru Yapıldı
Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van Kalesi’nin UNESCO Dünya Miras listesine alınması ile ilgili müracaatlarını yaptıklarını belirterek, “Van’a ve Van’ın tanıtımına çok katkısının olacağına inanıyorum” dedi.


Açıklamalarda bulunan Muzaffer Aktuğ, Urartu’nun MÖ. 1. binyılda krallığını ilan ettiği Van Kalesi’nin, başkent niteliğiyle Demir Çağ Anadolu’sunun en önemli ve etkileyici kenti olduğunu söyledi. Aktuğ, “Bugün halen büyük oranda ayakta kalmış Urartu anıt yapıları, bu başkent niteliğini korur. Gerek mimaride, gerekse bölgeye getirdikleri yeni yaşam ve üretim biçimleri ile Urartular, Doğu Anadolu ve Kafkasya’da devrim niteliğinde dönüşümler oluşturmuşlardır. İşte bu dönüşümün ilk adımlarının atıldığı ve gerçekleştirildiği ve bu dönüşümün tüm maddi kültür kalıntılarından örnekleri barındıran yegane yerleşme Van Kalesi (Tuşpa) kentidir. Urartu’nun bütün özgün karakterini barındıran, Urartu’nun kuruluşunu ilan ettiği bu Demir Çağı başkentinin kültürel miras programına alınması, 5 bin yıllık tarihsel sürece tanıklık eden alanın korunması ve yaşatılması ve farkındalığının artması noktasında büyük katkı ve yarar sunacaktır. Tarihi, sanatsal ve kültürel değerleri dolaysıyla anıt kabul ettiğimiz Van Kalesi’nde korumaya yönelik olarak alınacak önlemler sayesinde, bölgenin eşsiz tarihi ve kültürel değerini yansıtan bir açık hava müzesi olarak sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıtıp yaşatılmaya gayret edeceğiz. Bilindiği üzere daha öncede Van'ın en önemli tarihi ve turistik değerlerinden olan Akdamar Kilisesi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için gereken çalışmalar yapılmış ve geçici listeye alınmıştır. Bu çalışmanın ikinci meyvesi olarak da Van Kalesi ve Eski Van Şehri’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasıyla taçlandırmayı hedeflemekteyiz. Bu çalışmalarla kenti turizmde hedeflenen noktaya taşımasını bekliyoruz” dedi.


Van Kalesi, Van Kalesi Höyüğü ve Eski Van Şehri’nin yaklaşık 97 hektarlık bir alana yayıldığını dile getiren Muzaffer Aktuğ, “Söz konusu alanda M.Ö. 3. binyıldan 20. yüzyılın başına uzanan süreçte bölgede yaşayan toplumlara ilişkin maddi kültür kalıntıları bulunmaktadır. Erken Transkafkasya toplumları, Urartular, Medler, Persler, Roma, Part, Sassani, Arap, Bizans, Ermeni, Selçuklu, Eyyubi, İlhanlı, Karakoyunlu, Timurlu, Sefavi ve Osmanlı dönemlerine ilişkin kültür katmanları bu alandan izlenebilmektedir. Bu açıdan bölgenin yaklaşık 5 bin yıllık tarihsel sürecinde; yaşam biçiminden üretim biçimine ve mimariye varıncaya kadar Van insanının ve kentinin gelişim süreci gözlemlenebilmektedir. Bu çok kültürlü yapı, mimaride çarpıcı bir zenginlik sunmaktadır” diye konuştu.


Van Kalesi’nin yaklaşık 250 yıl Doğu Anadolu Bölgesi'nde egemenlik sürdüren Urartuların başkentliğini yaptığını hatırlatan Aktuğ, “Van Gölü’nün hemen doğu kıyısındaki bu konglomera kayalık yaklaşık 1800 metre uzunluğunda, 20-120 metre genişliğinde ve 100 metre yüksekliğindedir. Başkentin sitadelinde bulunan surlar ve temel yatakları ana kayanın yontularak düzleştirilmesi ile oluşturulan platformlarda izleri rahatlıkla görülebilen yapı tabanları, açık hava kült alanları, kralların defnedildiği kaya mezarları, ana kaya üzerine işlenmiş kral yıllıkları, yazıtlı steller, inşa yazıtları büyük ve gelişmiş bir devlet yapısının izlerini taşımaktadır. Sitadelin kuzeyinde onunla aynı doğrultuda uzanan Van Kalesi Höyüğü ve güneyinde Eski Van Şehri yer almaktadır. Van Kalesi Höyüğü’nde yaklaşık beş bin yıllık bir yerleşme kültürünün izleri Eski Van Şehri’nde ise yaklaşık 800 yıllık bir kent dokusunu izleyebilmekteyiz. Birçok farklı ulus ve kültüre ev sahipliği yapmış olan bölgede bu kültür ve uluslara ait mimari kalıntıları bir arada görebilmek mümkündür. Urartulu mimarların şekillendirdiği Van Kalesi ve çevresi kendinden sonra gelen toplumlara da yerleşebilecekleri uygun alanlar oluşturmuştur. Örneğin neredeyse ayakta kalan Urartu dönemi kaya işçiliği ile yapılmış mimarinin tümü Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. Bugünkü tarih itibariyle Van Kalesi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması ile ilgili müracaatımızı yollamış bulunuyoruz. Van’a ve Van’ın tanıtımına çok katkısının olacağına inanıyorum. Yapılan bu üç aylık çalışmanın sonucunda başta Valimiz Sayın İbrahim Taşyapan’a, Müze Müdürlüğü personeline, İstanbul Üniversitesi adına kazı çalışmalarını yürütmekte olan kazı başkanı ve ekibine teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
kerim
16 Eylül 2015 Çarşamba 08:50
08:50
Ya Allah Aşkına bu beyefendiye birileri sormayacak mı Sayı Muzaffer Aktuğ sen ne yazıyorsun bu yazdığın Kale tarihçesini buralara yazan binlerce kişiler var. Bugüne kadar gelmiş geçmiş İl Kültür ve Turizm Müdürleri. Tarihçiler vs. vs. geç bunları şimdi özü elimize alalım. Van Kalesini yaşamak ve yaşatmak Dünya miras listesine girmesi.
EY MUZAFFER BEY ŞİMDİ CEVAPLA
Bundan 2 ay önce Müdürlüğünüz elemanlarından birinin Van Kalesi ile ilgili güzel bir proje sundu sunmuş olduğu proje tüm kalesi olan illerde yapıldı. Bu gec kalmış projeyi elemanınız çok detaylı Güneş enerji sistemleri Güvenlik başta olmak üzere Ekonominize katkı ve Kalenin gece ziyaret edilmesine acık tüm kalenin Tarihi, estetik görsel gündüz siluetinin gecede ortaya çıkmasına katkı sağlamak amacıyla yapmış olduğu proje neden gündeme gelmedi. Siz bu projeyi uygulasa idiniz
Şimdi buraya tribünlere oynamak için yazmış olduğunu bu kadar yazı kısa ve Müjdeleyici olurdu.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Wan Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 65 34 | Faks : 0850 302 65 34 |