1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Van İpekyolu Devlet Hastanesi kapatılıyor!

Van İpekyolu Devlet Hastanesi kapatılıyor!

Van İpekyolu Devlet Hastanesi kapatılıyor!
A+A-

Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Vural Polat, bazı internet sayfalarında yer alan ‘İpekyolu Devlet Hastanesi yıkılıp yerine Çocuk Hastanesi yapılacak’ haberinin asılsız olduğunu ifade etti .

Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Vural Polat, bazı internet sayfalarında yer alan ‘İpekyolu Devlet Hastanesi yıkılıp yerine Çocuk Hastanesi yapılacak’ haberinin asılsız olduğunu ifade etti .

Yrd. Doç. Dr. Vural Polat, Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Nuri Acar, İdari Hizmetler Başkanı İkram Dağaç ve Mali Hizmetler Başkanı Ramazan Akçakaya ile birlikte makamında bir basın açıklaması yaptı.

Van İpekyolu Devlet Hastanesi'nin yıktırılacağı haberlerinin İnternet haber sitelerinde yer alması üzerine, Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Vural Polat, açıklama yaparak; Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi gösterilen yoğun ilgiden dolayı Van İpekyolu Devlet hastanesi tadilattan geçirip Çocuk Hastanesi yapacaklarını belirtti.

Günde ortalama bin 500’ün üzerinde hastanın akın ettiği ve en az 30-40 ameliyatın gerçekleştirildiği Van İpekyolu Devlet Hastanesi’nin Çocuk hastanesine çevrilmesi akıllara “İkinci Van İhtisas Hastanesi vakası mı” sorusunu getirdi.

Benzer bir konunun daha önce’de gündeme gelmiş; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çocuk Sağlığı A.B.D. uzmanı Dr. Oğuz Tuncer Hastanenin çocuk hastanesi olamayacağı görüşünü belirtmesine rağmen, Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Vural Polat, tadilat sonrası çocuk Hastanesi yapılması konusunda ısrarcı davranması dikkatlerden kaçmadı.

Polat, ‘İpekyolu Devlet Hastanesi yıkılıp yerine Çocuk Hastanesi yapılacak’ haberinin asılsız olduğunu belirtti. Böyle bir düşüncelerinin olmadığını belirten Polat, “Deprem sonrası Yüksek İhtisas Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bünyesine katılmış oldu. Bu da kaçınılmaz bir yoğunluk oluşturdu. Aslında bölge hastanemiz 510 yataklı olmasına rağmen, bu rakamı 750’ye çıkardık. Ancak yine Van’a yetmiyor. Van Bölge Eğitim ve Araştıma Hastanesi’nde yaşanan yoğunluk doğal olarak İpekyolu Devlet Hastanesi’ne olan ilgiyi azaltmıştır.

Çünkü bölge hastanesinde her şey son teknoloji düşünülerek yapılmıştır. Böyle olunca hastalar burayı tercih ediyor. Bizler İpekyolu Devlet Hastanesi’ni çok daha iyi seviyeye getirmek, çocuk yatak sayısını artırmak ve çevresindeki eczacıları da düşünerek çok daha iyi duruma getirmek için çabalıyoruz. Amacımız bir yandan bölge hastanesindeki sıkışıklığı azaltmak, öte yandan da İpekyolu Devlet Hastanesi’ndeki kaliteyi artırmaktır. Önümüz kış ve çocukların hastalanma oranı artacaktır. Eğer bizler İpekyolu Devlet Hastanesi’nde tadilata gitmezsek ve burayı çocukların en iyi şekilde tedavi imkanı bulacağı bir hastaneye dönüştürmezsek, ileride büyük sıkıntı yaşarız. Bu nedenle bazı internet sayfalarında yer aldığı gibi burayı yıkıp yerine çocuk hastanesi yapma gibi bir düşüncemiz yok. Bu tamamen asılsız bir haberdir” dedi.

“DAHA İYİ HİZMET İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Vural Polat, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hemen yanına 500 yataklı bir hastane yapılacağını, yatak sistemini artırarak bu hastanenin 700-800 yataklı bir kapasiteye kadar çıkarılacağını da belirtti. Yapılacak olan yeni hastane sayesinde, Van’daki hastaların çok daha iyi tedavi imkanı bulacağını anlatan Polat, “Umarız yapımına başlanan bu hastane en kısa sürede biter. Çünkü Van giderek büyüyor ve bizler hastalarımızın başka şehirlere gitmesini istemiyoruz.

Amacımız doktorların Van’daki hastaları başka şehirlere göndermemesi. Eğer uygun bir bina bulursak, çocuk hastanesini bulacağımız yeni binaya da taşıyabiliriz. Ancak devlete yük olmadan bu işi yapmak öncelikli hedefimizdir. Devlet hastaneleri kar amacı gütmediği için uzun süreli hasta yatışlarına hizmet veriyor. Ancak özel hastaneler kısa vadeli yatışları tercih ediyor. Çoğunlukla hastayı tedavi edip, hemen gönderme telaşındalar. Ancak dediğim gibi devlet hastaneleri öyle gün oluyor aylarca hastanede yatması gereken hastalara hizmet veriyor” şeklinde konuştu. VanBülten

A+A-

HABERE YORUM KAT