1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Van Halkı Günay Aslan'ı Mecliste Görmek İstiyor!

Van Halkı Günay Aslan'ı Mecliste Görmek İstiyor!

Van Halkı Günay Aslan'ı Mecliste Görmek İstiyor!
A+A-

20 yıl sürgünde yaşadıktan sonra geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye’ye dönen gazeteci-yazar Günay Aslan, 7 Haziran Genel Seçimlerinde HDP’den aday adayı olduğunu resmi Faceook sayfasından duyurdu.

Uğur Tunçdemir - WanHaber.com

33 Kurşun/ Yas Tutan Tarih” adlı kitabından dolayı 1993 yılında tutuklanan ve 1995 yılında yurt dışına çıkmak zorunda kalan Gazeteci-Yazar Günay Aslan 20 yıl aradan sonra geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye'ye dönmüştü. Önce İstanbul'da ve hemen ardından Van'da çoşkuyla karşılanan Aslan, yurda döner dönmez HDP ve DBP'nin Türkiye'deki çalışmalarında aktif olarak çalıştı. Van halkı, Van'ı ve Kürt hareketini en iyi temsil edebilecek kişinin Günay Aslan olduğunu söylüyor ve Aslan'ı mecliste görmek istediklerini belirtiyorlar. Vanlıların yoğun isteği üzerine HDP'den aday adayı olması beklenilen Aslan'ın Pazartesi günü HDP'ye resmi başvuru yapması ve bir basın toplantısı düzenlemesi planlanıyor.
 

Günay Aslan kimdir?
1960 yılında, Van'da doğdu. Kürt yazar, gazeteci ve şair. Cumhuriyet, Hürriyet, Gündem ve Özgür Politika gazetelerinde görev yaptı. Sokak Dergisi Doğu ve Güneydoğu Anadolu temsilciliğini yaptı. Aynı yıl Halk Gerçeği ve Yeni Halk Gerçeği dergilerinde yayın koordinatörü olarak görev yaptı. 1991 yılında haftalık Yeni Ülke gazetesinin yayın yönetmeni oldu. 1991 sonundan 1993 Ekim ayına kadar serbest gazeteci olarak çalıştı. Bu süre içinde özellikle Avrupa’daki görsel ve yazılı basına Kürt sorununa ilişkin gelişmeleri aktardı. 33 Kurşun/ Yas Tutan Tarih adlı kitabından ötürü 1993 yılında tutuklandı. İki yıl tutuklu kaldıktan sonra, 1995 yılında serbest bırakıldı. Aynı yıl, hakkında daha önce açılmış olan davaların ağır hapis cezalarıyla sonuçlanması nedeniyle yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. 1995 Eylül ayından 1999 Ocak ayına kadar MED TV’de haber müdürü, moderatör ve program yapımcısı olarak çalıştı. 


Aynı yıl aktif gazeteciliğe son verip yazı çalışmalarına ağırlık verdi.Günay Aslan’ın yayımlanmış dokuz kitabı bulunmaktadır. Özgür Politika köşe yazarlığı yapıyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT