1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Gölü İçin Harekete Geçiyorlar

Van Gölü İçin Harekete Geçiyorlar

Van Gölü İçin Harekete Geçiyorlar
A+A-

Van’ın incisi Van Gölü’nün kirlenmemesi ve İskele sahiline Van Su ve Kanalizasyon İdaresi ( VASKİ) tarafından mevcut arıtmanın yanına yeni bir atık su arıtma tesisi yapılmasını istemeyen duyarlı vatandaşlar harekete geçiyor.

 

Vansesi Gazetesi'nden İlhan Siyahtaş imzalı habere göre; Çevreye saygılı, Van’a ve Van Gölü’ne duyarlı vatandaşlar sosyal paylaşım sitelerinde “Başka Van Gölü Yok“ , “Van Gölü Ölmesin, Van Üzülmesin” gibi isimlerle Van Gölü’nün yanı başında İskele’de yapımı planlanan arıtma tesisine karşı kampanya başlatmaya hazırlanıyor.

Tuşba ilçesi İskele Şemsibey Mahallesi’nde bulunan Vayvay Mevkii’nde VASKİ Genel Müdürlüğü tarafından ‘Van Atık Su Arıtma Tesisi’nin yapım planına tepkiler çığ gibi büyüyor. Vansesi Gazetesini arayan vatandaşlar  kapalı havza olan Van Gölü’nün Tatvan, Ahlat, Gevaş, Erciş, Adilcevaz, Edremit, İpekyolu, Tuşba ilçelerinin atık sularını kaldıramayacağını ve kısa sürede doğal özelliğini yitirerek  çamur deryasına döneceğini ve çevre felaketi yaratacağını belirttiler.

Mevcut arıtma tesisinin bulunduğu İskele çevresinde gölün çok ciddi şekilde kirletildiğini kaydeden Sivil Toplum Kuruluşlarını harekete geçmeye davet eden Vansesi okurları  “Van Gölü kıyısında temizlenerek kıyıları yaşanabilir haline getirilmelidir. Duyarı bütün Van halkının Van Gölü’de yaşanacak muhtemel çevre felaketine karşı tepkilerini göstermesi gerekir. Van’ın kalbi Van Gölü’dür. Kalbimiz temiz tutalım, hayatımıza sağlık ve uzun ömür katalım. Van Gölü sahipsiz değil. Van’da yaşayan mavi denizimizin etrafında soluklanan herkesin harekete geçmesi gerekir” diye konuştular.

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum