1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Gökkuşağı Derneği ve İyilik-Der'den Suriye'ye yardım

Van Gökkuşağı Derneği ve İyilik-Der'den Suriye'ye yardım

Van Gökkuşağı Derneği ve İyilik-Der'den Suriye'ye yardım
A+A-

Van Gökkuşağı Derneği ve İyilik-Der tarafından toplanan yardımlar Suriye’ye gönderildi.

Gökkuşağı Derneği ve İyilik-Der Van Temsilciliği tarafından yaklaşık bir ay önce Suriye halkına yönelik başlatılan yardım çalışmaları kapsamında toplanan 3 kamyon ve 1 TIR dolusu yardım malzemeleri Suriye’ye gönderildi. Yardım TIR’larını Gükkuşağı ile İyilik-Der üye ve gönüllüleri dualarla uğurladı. Burada açıklamalarda bulunan Van Gökkuşağı Derneği Yardım Komisyonu Başkanı ve İyilik-Der Van Temsilcisi Salih Toprak, Suriye’de yaşanan insanlık dışı katliamlara değinerek, “Kadın, çocuk ve yaşlılara uygulanan zulüm, haksızlık ve katliamlara karşı sessiz kalamayacağımızı açıkça ilan ediyoruz. Hiç şüphesiz bu tavır, İslamî ve insanî kimliğimizin bize yüklemiş olduğu tarihî bir sorumluluktur. Suriye halkı, Baas yönetiminin ağır silahlarla bastırmaya çalışması neticesinde binlerce şehit vererek ciddi kan kaybetmektedir. Basına sızdırılan görüntü ve videolardan anlaşıldığı kadarıyla Suriyeli kardeşlerimiz ağır bir imtihanla karşı karşıya bulunmaktadırlar” dedi.

Baba Esed tarafından Hama’da on binlerce Müslüman’ın katledildiğini hatırlan Toprak, “Zalim Esad bugüne kadar tüm dünyanın gözü önünde içinde çok sayıda çocuk ve kadının da olduğu 100 binlerce insanı vahşi bir şekilde tanklarla, toplarla, varil bombalar ve kimyasal silahlarla katletmeye devam etmektedir. ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’ inancıyla yoğrulmuş bir gelenekten gelen ümmetin bir azası olan biz Müslümanlar, aramıza çizilen sınırlara yaşanan vahşet ve katliamlara sessiz kalmayarak safımızı belli edeceğimizi ifade etmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Ülkede 5 milyonu çocuk, 15 milyon Suriyeli mültecinin ölümcül boyutlara ulaşan kış şartları ile birlikte açlık ve sefalet içerisinde yaşam mücadelesi verdiğinin altını çizen Toprak, “Tüm dünyanın medyadan izlediği 11 bin insana ait olduğu söylenen, içlerinde çok sayıda çocuğun da olduğu insanların sistematik bir şekilde aç bırakılarak ve işkence edilerek ölüme terk edilmesi vicdanı olan herkesi derinden etkilemiştir. Dünyanın seyirci kaldığı bu drama, bizlerin öncelikle insani ve İslami bir hak olarak el atmamız gerekiyor. Yaşadığı deprem felaketi dolayısı ile üşümenin, aç ve açıkta kalmanın ne demek olduğunu bilen Van halkı; esnafı, memuru ve öğrencisi el ele vererek yardım kuruluşlarımız aracılığı ile Suriye halkının yanında olmuş ve onların acılarını maddi ve manevi yönden paylaşmıştır” ifadelerini kullandı.

Suriye halkına bir nebze de olsa acılarını ve sıkıntılarını paylaşmak amacıyla giyim ve gıda yardımında bulunduklarını ifade eden Toprak, “Esnaflarımızın ve gönüllülerimizin katkıları ile yaklaşık 70 ton un ve diğer muhtelif gıda ile çok sayıda battaniye, giyim eşyası olmak üzere 1 TIR ve 3 kamyon halinde yardım gönderiyoruz. Yardım çalışmalarında katkı sağlayan tüm Van halkına teşekkür ediyorum” dedi.

Toprak, Gaziantep’te toplanacak olan yardım TIR’larının daha sonra buradan, Suriye halkına ulaştırılacağını sözlerine ekledi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT