1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Van Gizle Zenginlerin Şehri

Van Gizle Zenginlerin Şehri

Van Gizle Zenginlerin Şehri
A+A-

Türkiye’de lüks akımı, bu yıl hariç son 4 yılda hızlı bir büyüme trendi yakalayan Van'da da dolar milyoner sayısını hızla artırdı.

Araştırmalar, iki yıl önce Van’da milyoner sayısı 100 civarında iken, bugün bu sayı 250’nin üzerinde olduğunu gösteriyor. 2008 itibariyle Van’da dolar milyoner sayısının hızla artarak yükseldiğini görmek mümkün. Van’da aylık geliri 20 bin lira’nın üzerinde bin 800’ yakın aile yaşıyor. Van son 5 yılda, Türkiye’de en çok lüks otomobil satılan 5 ilden biri. Van’da en çok Porsche, Mercedes, BMW gibi lüks araç satın alan illerinden biri. Van son 5 yılda, gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı şehirlerden biri. 

Vanlılar Gayrimenkul Zengini
Van, 2014 araştırma sonuçlarına göre gayrimenkul ve konut değerleri bakımından Türkiye’nin en değerli 10 ili arasında yer aldı. Van’ın en işlek caddeleri Cumhuriyet, Maraş, Fevzi Çakmak gibi önemli caddelerinde mülklerin değerleri 2,5 milyon liradan başlayarak 30 milyon liraya kadar yükselebiliyor. Yine İpekyolu üzerinde bulunan arsaların değeri 500 bin liradan başlıyor. Edremit ve Alaköy gibi göle sıfır yerlerde daire ve yazlık fiyatları 200 ile 400 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Vanlı yatırımcı son zamanlarda il dışından gayrimenkul yatırımlarına önem veriyor. İstanbul, Antalya, Bursa, Ankara, Kocaeli gibi büyükşehirlerde hatırı sayılır paralara yer satın alan gizli zenginlerin sayısı hiçte azımsanmayacak kadar az değil. Van dışından Vanlı olan 500’den fazla yatırımcının mülk sahiplendiği tahmin ediliyor. Son bir yıl içinde ise, İstanbul’a Vanlılar fazlası ile rağbet gösterdi.

(Van Ekonomist Dergisi'nden derlenmiştir)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum