1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Devlet Tiyatrosu'ndan 'Kürtçe Replik' Açılımı

Van Devlet Tiyatrosu'ndan 'Kürtçe Replik' Açılımı

Van Devlet Tiyatrosundan Kürtçe Replik Açılımı
A+A-

Van Devlet Tiyatrosu’nda (VDT) sahnelenecek olan ‘Evham’ adlı tiyatro oyununda ilk defa Kürtçe repliklere yer verildi.


Kürt edebiyatçı Ahmed-i Hani'nin ''Mem u Zin'' adlı eseri ile perdelerini açan VDT, şimdi de Umut Uğur'un yazdığı ve Emin Gürsoy'un yönettiği 'Evham' adlı oyunu sahneye taşıyor.


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan Sanat Çadırı Ertuğrul Günay Sahnesi'nde 14 Mart'ta izleyiciyle buluşacak olan ‘Evham’ adlı tiyatro oyununun genel provası yapıldı. 


Oyunla ilgili gazetecilere bilgi veren yönetmen Emin Gürsoy, insanların içinde bulunduğu 'evham' halini trajikomik şekilde tiyatroseverlerle buluşturacaklarını söyledi. Oyunda zaman zaman Kürtçe replikler de kullanıldığına değinen Gürsoy, ''Oyunun metni Devlet Tiyatroları Repertuvar Kurulu'muzdan geçti. Oyunda işçi rolündeki arkadaşımızın repliklerinde Kürtçe atasözleri yer alıyor. Bunun sahnede olması güzel ve belki de biraz geç kalınmış bir şey. Devlet tiyatrosu olarak Kürtçe replik bizim ortak kararımızdı'' dedi.

 

\"\"
Oyunun bir bölümünde Kürtçe atasözlerini seslendiren VDT oyuncularından Edip Kamacı da, ''Biz yıllar sonra sahneye taşınan bir oyunda Kürtçe repliklere yer verdik. İnsanlar, yıllarca böyle şeyler yasaklandığı için bunun özlemini çekmiş. Özellikle unutulmuş Kürtçe atasözlerini dile getirmek ve oyunun içinde bunu yaşatıp izleyiciye yansıtmak için yazar bu dili çok iyi kullanmış. Bu oyunu Van'da izleyiciyle buluşturmak güzel bir gelişme. İzleyicilerin de beğenerek izleyeceğine inanıyorum'' şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT