1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Depreminde 45 Kişiye Mezar Olan Dağ Apartmanı Davasında Yeni Gelişme!

Van Depreminde 45 Kişiye Mezar Olan Dağ Apartmanı Davasında Yeni Gelişme!

Van Depreminde 45 Kişiye Mezar Olan Dağ Apartmanı Davasında Yeni Gelişme!
A+A-

Van'da 4 yıl önce yaşanan depremde yıkılan ve 45 kişinin hayatını kaybettiği Dağ apartmanının sorumlularına verilen hapis cezası paraya çevrildi.


Erciş Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15 Aralık 2015'te görülen karar duruşmasında tutuksuz yargılanan sanıklar M.K, İ.D, C.A ve Y.Ç ile avukatlar hazır bulundu. Duruşmada söz alan müşteki avukatları, tüm sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Sanıklardan inşaat mühendisi M.K ise savunmasında, binayla ilgili 4 katı içeren bir proje hazırladığını ve daha sonra farklı projelerle binanın 8 kata kadar çıkarıldığını belirterek, projelerin birbirini tutmaması nedeniyle binaya ek yük getirdiğini ileri sürdü.

Müteahhit İ.D de, binada bir kusurunun bulunmadığını öne sürerek, beraatini talep etti.

Diğer sanıklar ve avukatların savunmalarının ardından mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi. Mahkeme heyeti, sanıklardan İ.D, C.Y ve M.K'yi "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçun işlediklerini sabit görerek 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hapis cezasını her sanık için günlüğü 20 liradan hesaplanarak 60 bin 800 lira para cezasına dönüştürdü.

Mahkeme heyeti, binada inşaat işçisi olduğu iddia edilen sanıklardan C.A'ya da 18 bin 200 lira para cezası verdi.

Kararda ayrıca, binanın inşaat mühendisi M.Knin 1 yıl 6 ay inşaat mühendisliği yapması yasaklandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT