1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Büyükşehirin Teknik Ekibi, Karlsruhe'de…

Van Büyükşehirin Teknik Ekibi, Karlsruhe'de…

Van Büyükşehirin Teknik Ekibi, Karlsruhe'de…
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi teknik heyeti Karlsruhe'de yürütülen projeleri gezerek, bilgi aldı. Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, " Bu kadar samimi insanlarla böylesi bir dostluk geliştirdiğim için mutluluk duyuyorum" dedi.

Wan Haber Merkezi

Van Büyükşehir Belediyesi ile Almanya’nın Karlsruhe Büyükşehir Belediyesi arasında kültürel, sosyal, enerji, altyapı gibi birçok konuyu içeren “Proje ortaklığı Protokolü”nün Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Hatice Çoban, Bekir Kaya ile Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup tarafından imzalanmasının ardından iki kent arasındaki ilişkiler artık resmiyet kazandı.

Protokolün imzalanmasının ardından Van Büyükşehir Belediyesi ve VASKİ Genel Müdürlüğü'nden teknik bir ekip Karlsruhe'de belediye tarafından yürütülen projeleri yerinde görerek bilgi aldı. VASKİ Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Atabay, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cahit Bozbay ve Van Büyükşehir Belediyesi Teknik Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Sönmez'in aralarında bulunduğu ekip Karlsruhe'de yürütülen Atık su, içme suyu, güneş enerjisi, çöp depolama istasyonları ve metro istasyonlarını gezdi.

Karlsruhe Büyükşehir Belediyesi teknik ekibi ile birlikte incelemelerde bulunan heyet, çalışmalar hakkında önemli bilgiler edindi. 

3-746.jpg

" Büyükşehir Belediyesi teknik ekibi, Karlsruhe'de proje alanlarını gezdi"

İlk olarak kentin enerji ihtiyacının büyük bir bölümünün buradan karşılandığı Güneş Tepesi'ne giden teknik ekip, çalışmaları hem yerinde gördü, hem de Van'da uygulanabilirliği konusunda önemli bilgi alış-verişinde bulundu. Verilen detaylı bilgilerin ardından bu kez Atık Su tesislerini gezen heyet, burada da yapılan altyapı çalışmalarını yerinde gördü. İki saatlik teknik gezinin ardından heyet bu kez de İçme Suyu terfi merkezlerini ziyaret etti. Teknik heyet son olarak ise, Karlsruhe kentinde yapılan metro istasyonunun inşaat çalışmalarını yerinde gördü. Metrelerce yer altında yapılan ve bittiğinde dünyanın en önemli istasyonlardan biri olacak metre istasyonunda iki saat kalan teknik heyet, ardından tüm gezilen alanlarla ilgili belediye teknik ekibiyle fikir alış-verişinde bulundu. 

4-549.jpg

"Bu kadar samimi insanlarla böylesi bir dostluk geliştirdiğim için mutluluk duyuyorum"

Ziyaretin son gününde ise,  Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Hatice Çoban, Bekir Kaya ve Van Büyükşehir Belediyesi teknik ekibiyle veda yemeğinde buluştu.

Yemek, oldukça samimi bir ortamda geçerken, yemek boyunca Van-Karlsruhe arasında yapılacak projelerle ilgili fikir alış-verişinde bulunuldu.  

Yemeğin ardından konuşan Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, "Proje ortaklığı protokolünü imzalamamızdan sonra beni gören herkes teşekkür etti. Burada bulanan insanlar Van ile girdiğimiz böylesi bir diyalog için teşekkür ediyorlar. Bu kadar samimi insanlarla böylesi bir dostluk geliştirdiğim için mutluluk duyuyorum" dedi. Eşbaşkan ise, Mentrup'a gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederek, iki kent arasında önemli proje ortaklığı yapılacağını söyledi. 

A+A-

HABERE YORUM KAT