1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Büyükşehir Belediyesi'nden Bir Yıllık Değerlendirme

Van Büyükşehir Belediyesi'nden Bir Yıllık Değerlendirme

Van Büyükşehir Belediyesi'nden Bir Yıllık Değerlendirme
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi, bir yıllık değerlendirme toplantısı düzenledi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, HDP İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, ilçe belediye eş başkanları, STK temsilcileri ve belediye meclis üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban, seçimden bu yana geçen ilk 2014 yılını planlama yılı olarak geçirdiklerini belirtti. Van'ın 80 yıldır çözülemeyen çok büyük sorunlarının olduğunu ve bunu beş yılda çözmenin mümkün olmadığını dile getiren Çoban, bu sorunları en aza indirmek için adaletli bir hizmet yürüteceklerini kaydetti. Çoban, "Yeni büyükşehir statüsü almış bir kentin planlamasını belki de 5 yıl içerisinde yapacağımız en zor çalışmalardan biri olarak görüyoruz. Nitekim, zor da olsa hem yıl içerisinde planlamamızı bitirdik hem de olanaklarımız dahilinde azımsanmayacak çalışmalar yaptık. Şimdi buradan herkese teker teker soralım, ne istersiniz? Eminim yüzde 90’ımız yeşil alan sorununu dile getirecektir. Ancak bunu yapabilmek için yer gösterin dersek kimse bir fikir üretemeyecektir. Çünkü kentimizde deprem sonrası yıkılan tüm kamu binalarının alanları alakası olmayan kurumlara verildi. İşte buna herkesimden yüksek bir itiraz çıkmadığı için bugün böylesi bir zorluk yaşıyoruz. Dayanışmanın, ortak fikir üretmenin ve ortak mücadele etmenin ne kadar gerekli olduğunu verdiğim örneklerden pekala hepimiz anlayabiliriz. Ama bazı şeyleri yapmak için hala zamanın geçmediğini düşünüyor, hepinizi kentimizin çıkarları için ortak hareket etmeye çağırıyorum" dedi.


Van'ın çok büyük problemlerinin olduğuna işaret eden Çoban, "Kentimizin çok büyük problemleri var. Kent yaşamına doğrudan yansımayan ama 20 yıl boyunca çözülemeyecek kadar ağır sorunları var. Hem seçimden önce hem de yıl boyunca gittiğimiz her köy, her ilçemizde bu sorunların birebir şahidi olduk. Kentimizde bin 50 köy var. İstisnasız neredeyse tüm köylerimizin su, yol, kanalizasyon, taziye evi sorunları var. Bu ne demek biliyor musunuz? 5 yıl içerisinde bin 50 köye yol, su, kanalizasyon götürmemiz gerekiyor. Peki 80 yıldır çözülemeyen bu sorunların 5 yıl içerisinde ve bu kadar dar bütçe ile yapılabilirliği var mı? Elbette hayır. Öncelik ve hakkaniyet politikasını işletmemiz dışında hiçbir seçeneğimiz yok. Halkımızın bilmesini isteriz ki, belediyemize gelen her kuruş mutlaka bir hizmete dönüşecektir" şeklinde konuştu.

Belediyenin gelir gider raporunu açıklayan Eş Başkan Bekir Kaya ise, belediyeye gelen her kuruş paranın halkın malı olduğunu ve herkesin bu paranın nereye gittiği konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini söyledi.

A+A-

HABERE YORUM KAT