1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Van Belediye Meclisi Park Sorununu Tartıştı

Van Belediye Meclisi Park Sorununu Tartıştı

Van Belediye Meclisi Park Sorununu Tartıştı
A+A-

Van Belediye Meclisi, Cumhuriyet Caddesi başta olmak üzere kentin ana ve ara arterlerinde yol kenarlarındaki park sorununun çözümü ile ilgili hiçbir yetkilerinin olmadığını belirterek, tek yetkili emn

Van Belediye Meclisi, Cumhuriyet Caddesi başta olmak üzere kentin ana ve ara arterlerinde yol kenarlarındaki park sorununun çözümü ile ilgili hiçbir yetkilerinin olmadığını belirterek, tek yetkili emniyetin ise bu konuda hiçbir çalışma yapmayarak belediye ile halkı karşı karşıya getirdiğini savundu.
Van Belediye Meclisi, özellikle Cumhuriyet Caddesi'nde önüne geçilemeyen araç parkı sorununu tartışarak çeşitli kararlar aldı. Toplantıda öncelikle Van Belediye Meclisi Trafik Komisyonu'nun konuyla ilgili raporu okundu. Raporda; ana ve ara arterlerde araç çekme ve cezai işlemlerin tamamının 2012 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan bir yönetmelikle Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube'ye devredildiği, buradaki yetkinin belediyede değil, emniyette olduğu belirtildi. Raporda ayrıca belediyenin bu sorunla ilgili Kabahatler Kanunu'na göre yaptığı işlemlerin geçersiz olduğu ve emniyetin belediyenin ceza yazdığı araç ile ilgili bilgileri belediyeye vermediği, bunun için de hiçbir işlemin yapılamadığı ifade edildi.
Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren BDP Meclis Grup Başkanı Cahit Bozbay, Van'da yıllardır en büyük şikayet konularından birinin Cumhuriyet ve Maraş gibi caddelerde yaşanan araç park sorunu olduğunu belirterek, bu caddelerin adeta açık oto galeri olarak kullanıldığına dikkat çekti. Yaptıkları çalışmalar neticesinde Cumhuriyet Caddesi'nde yaşanan park sorunun belediye değil, emniyetten kaynaklandığını söyleyen Bozbay, belediyenin bu caddeler üzerinde park etmiş araçlarla ilgili hiçbir cezai işlem yapamadığını belirtti. Bozbay, "Belediyenin burada park cezası yazma yetkisi bile yok. Belediyenin, Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapabilmesi için araç sahibinin bilgilerine ulaşmaları gerekiyor ancak bu bilgiler emniyet yetkilileri tarafından belediyemize verilmiyor. Bu nedenle belediye burada hiçbir cezai işlem uygulayamıyor. Buradan da anlaşılacağı üzere Emniyet Müdürlüğü ne sorumluluk üsteniyor ne de yetkiyi belediyeye devrediyor. Belediye burada araç çekme yetkisine bile sahip değil. Biz Meclis olarak burada emniyete bu konuda duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. Buradaki sorunların çözülmesi için ya yetkiyi belediyeye versinler ya da gereğini kendileri yapsınlar" dedi.
Bozbay, halk ve belediyenin karşı karşıya getirilmek istendiğini savunarak, "Cumhuriyet ve Maraş Caddesi üzerinde yaşanan bu problemin tek sorumlusu emniyettir. Şikayetlerin Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğüne yapılması gerekiyor" diye konuştu.
AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Yasin Ertürk ise, Türkiye genelinde ana arterlerde araç çekme ve cezai işlem uygulama yetkisinin emniyette olduğunu belirterek, "Cumhuriyet Caddesi rent a car ve açık oto galeriye dönmüş. Belediye Meclisi olarak valilik ve emniyet yetkilileri ile bir araya gelerek bu konuda ortak bir karar almamız gerekiyor. Bunun için meclis olarak bu kararı valilik ve emniyete bildirmemiz gerekiyor. Bu konuda Şoförler Cemiyeti'nin de olacağı, belediye, valilik ve emniyetin de katılacağı bir toplantı yapılmasını öneriyoruz. Belediye Meclisi olarak da bu konu çözülene kadar üzerinde durmamız ve her meclis toplantısında dile getirmemiz gerekiyor" dedi.
Van Belediyesi Ulaşım Müdürü Veysel Can da sadece ana arterlerde değil, kentin neredeyse tüm alanlarında emniyetin bu konuda yetkili olduğunu ve belediye olarak kendilerine hiçbir yetkinin tanınmadığını söyledi.
Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi de Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ile bir görüşme yaptıklarını ve bu konuda kendileri ile ortak bir çalışma yapılması önerisinde bulunduklarını söyledi. Belediyenin bu alanlarda hiçbir yetkisinin olmadığını tüm halkın bilmesi gerektiğini ifade eden Abi, "Halk belediyenin burada çalışma yapmadığını söylüyor ama burada belediyenin hiçbir yetkisi yok. Kentin en ciddi sorunlarının başında yer alan bu sorunu mutlaka çözmemiz gerekiyor" diye konuştu.
Meclis gerekli kurumlarla toplantı da dahil olmak üzere sorunun çözülmesi için gereken çalışmanın başlatılmasını oy birliği ile kabul etti.
(MSA-Y)

08.02.2013 14:05:57 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT