1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Barosu'ndan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Açıklaması

Van Barosu'ndan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Açıklaması

Van Barosundan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Açıklaması
A+A-

Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle bir açıklama yaptı.


Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya, Baro Başkanı Murat Timur ile avukatlar cübbeleri ile katıldı. Fakiye Teyran Parkı’nda bir araya gelen grup adına açıklama yapan Kadın Komisyonu Üyesi Avukat Muazzez Çağlar, Türkiye’de bugün artıyormuş gibi lanse edilen şiddetin daha önce bilinmeyen, gizli tutulan ve aslında azalmaya başlayan vakalar olduğunu söyledi. Çağlar, “Kürtaj cinayettir. Kız mıdır, kadın mıdır, diyen zihniyete karşı alanlarda olacağız. Gülşah hocayı korumayan, tecavüz sonucu hamile kalan kızın kürtaj olmak istemesi üzerine, ‘Ceninin yaşama hakkı var’ denilerek mağdur kadının yaşam hakkının yok sayıldığı zihniyete karşı alanlardayız” dedi.


Bölgede yaşanan kadın katliamlarına da dikkat çeken Çağlar, “6 aylık hamileyken 10 yerinden bıçaklanarak öldürülen Eylem Pesen, kulağı kesilerek şkenceye maruz kalan, 4 çocuğunun gözü önünde öldürülen Adalet Teber, 9 aylık hamileyken vurularak öldürülen Gülcan Sütçü, Erciş’te intihar süsü verilerek öldürülen Sevda Kaya ile Ağrı’da işkence sonucu öldürülen Melek Karaaslan için alanlardayız” ifadelerini kullandı.


Kadın mücadelesinin aslında şiddete karşı bir mücadele olduğunu da belirten Çağlar, Van Barosu Kadın Danışma Merkezi olarak yaşamın her alanında ezilen kadının yanında olacaklarını dile getirdi. 


Yapılan açıklamadan sonra, avukatlar içinde kadın haklarının bulunduğu broşürleri caddelerde dağıttı.

A+A-

HABERE YORUM KAT