1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Balığının Görsel Şöleni Başladı

Van Balığının Görsel Şöleni Başladı

Van Balığının Görsel Şöleni Başladı
A+A-

Van Gölü’nde yaşayan endemik tür olan Van balığı, yumurtalarını bırakmak için tatlı su yataklarına yaptıkları muhteşem göç, görenleri adeta büyülüyor.


Muradiye ilçesindeki Bendimahi Çayı’na doğru suyun ters istikametine yönelik göçe başlayan Van  balığı, yumurtalarını bırakabilmek için adeta birbirileriyle yarışıyorlar. Suyun içerisinde adeta uçarcasına zıplayan inci kefali balığının göçü büyük ilgi görüyor. Van Gölü'nde yaşayan  Van balığı göçünü izlemek  Türkiye'nin çeşitli illerinden binlerce kişi Muradiye’de bulunan Bendimahi Çayı bölgesine akın ediyor.

Van Gölü'nün sodalı suyunda yaşayan Van balığı, üremek için akıntının tersine yüzerek büyük bir mücadele veriyor. Önüne çıkan engelleri geçmek için uçarcasına zıplayan Van balığının bu göç yolculuğuna tanık olmak isteyen yerli ve yabancı turistler, gördükleri muhteşem manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Muradiye İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, balıkların göçünü izlemeye gelen vatandaşları bilgilendirirken, yasak dönemi hakkında da uyarılarda bulunuyor.


Bursa’nın İnegöl ilçesinden misafir olarak Muradiye’ye gelen Mehmet Uldestan isimli vatandaş, Bendimahi Çayı’nın içine girerek balıklarla bir süre oynadıktan sonra, “Ben aslen Muradiyeliyim, ancak 76 depreminde Bursa’ya gittik, artık geri dönmedik. Bursa’da, biz Muradiye ilçesinde balıkları ellerimizle tutuyoruz dediğimde, kimse bana inanmıyor. Misafirliğe gelmişken burada balıkların görüntülerini çekip Bursa’daki vatandaşlarımıza göstereceğim, belki o zaman bana inanırlar. Bu balıkların göçü henüz yeni başladı, gün geçtikçe balıklar daha da çoğalacak ve üremesini yaptıktan sonra tekrar Van Gölü’ne dönecekler. Vatandaşlarımızın da bu konuda daha duyarlı olmaları lazım. Yazık bu balıkların neslinin tükenmemesi için yasak döneminde balık tutmamaları gerekiyor” dedi. 

A+A-

HABERE YORUM KAT