1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali'den Avrupalı Parlamenterlere Yemek

Vali'den Avrupalı Parlamenterlere Yemek

Validen Avrupalı Parlamenterlere Yemek
A+A-

Van Valisi Münir Karaloğlu, TBMM ve AB işbirliği ile yürütülen “Parlamentolar arası Değişim ve Diyalog” projesi kapsamında Van’a gelen Avrupalı parlamenterlere yemek verdi.

Edremit ilçesindeki Van Gölü kıyısında bulunan bir otelde verilen yemeğe ev sahibi Vali Münir Karaloğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert, AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Van milletvekilleri Burhan Kayatürk, Gülşen Orhan, Barış ve Demokrasi Partisi Van Milletvekili Nazmi Gür, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar, Avrupalı ve Türk parlamenterler katıldı.

Van’ın yöresel tatlarının da ikram edildiği yemek sonrası bir konuşma yapan Vali Münir Karaloğlu, Van’ın tarihi ve kültürel değerleri ile deprem sonrası kente yapılan yatırımlardan bahsetti. Van’ın Doğu Anadolu Bölgesi’nde 7 bin yıllık tarihi yapıları ve kültürel zenginlikleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli illerinden biri olduğunu belirten Karaloğlu, “Van, 19 ay önce büyük bir deprem yaşadı. 644 vatandaşımız hayatını kaybetti. 28 bin konut yıkıldı veya kullanılamaz hale geldi. Deprem sonrası çok hızlı bir müdahale ile 1 yıl içerisinde 17 bin konut tamamlanarak vatandaşımıza teslim edildi. Tabi bunları yaparken başta hükümetimiz, 75 milyon milletimizin büyük bir desteği vardı. Ama başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, komşu ve dost ülkelerden gelen yardımlar; bu yaraların hızla sarılmasında etken oldu. Bu zor günlerimizde bize yardımcı olan bütün dostlarımıza ilin valisi olarak bir kez daha teşekkür ediyorum. Van’da geçirdiğiniz süre içerisinde güzel zamanlar geçirdiğinizi temenni ediyorum. İlimize hoş geldiniz, şeref verdiniz.” diye konuştu.
 

AB Uyum Komisyonu Başkanı ve İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu da kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

A+A-

HABERE YORUM KAT