1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Vali Turhan Sındırgı'da İncelemelerde Bulundu

Vali Turhan Sındırgı'da İncelemelerde Bulundu

Vali Turhan Sındırgıda İncelemelerde Bulundu
A+A-

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Sındırgı ilçesini ziyaret ederek yerel yönetimlerden bilgi aldı. Yol yapım çalışmalarını yerinde incelemek isteyen Vali Turhan, beraberindeki daire müdürleri ile çıktığı

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Sındırgı ilçesini ziyaret ederek yerel yönetimlerden bilgi aldı. Yol yapım çalışmalarını yerinde incelemek isteyen Vali Turhan, beraberindeki daire müdürleri ile çıktığı yolda kar sürprizi yaşadı.
Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Sındırgı Kaymakamı Hüseyin Çelik'i makamında ziyaret etti. Ziyarette Gençlik Spor İl Müdürü İlhan Arslan, Özel İdare Genel Sekreteri Hüseyin Deniz, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Aydın, Çevre ve Şehircilik Müdürü Mehmet Göçek'de hazır bulundu. Kaymakamlıkta 3 saat süren toplantı sonunda Vali Ahmet Turhan, ilçenin sorunlarını dinlediklerini faydalı olmak için çalışacaklarını ifade etti.
Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul'u ziyaret eden Vali Ahmet Turhan, Sındırgı'nın dünyaca ünlü Yağcıbedir halısının tanıtımda kullanılması gerektiğini söyledi. Vali Turhan, "Sındırgı'ya gelenler yağcıbedir halılarını görmeli. Yağcıbedir değerlerini muhafaza etmeliyiz. Gençler son dönemde şehirlere kayıyor. Bu nedenle inşallah yağcıbedirde herhangi bir sıkıntı olmaz" dedi.
Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, Manisa'da faaliyette bulunan Vestel fabrikasına ilçeden çok göç verdiklerini söyledi. Vestel'in çalışanlarının yüzde 19'nun Sındırgılı olduğunu ifade eden Ertuğrul, "Sındırgı'ya jeotermal su getiriyoruz. Bu Sındırgı'nın 25 yıllık hayali. İlçenin 20 kilometre ilerisinde saniyede 170 debi ile çıkan su Sındırgı'ya gelecek. İlk planda 2 bin 500 hane ısınmada bundan faydalanacak. İhalesi yapılmış durumda ve herhangi bir sorunumuz yok. Şuanda da 210 civarında abonelik başvurumuz var" dedi.

VALİ TURHAN: "ÖZEL TEŞEBBÜSE KOLAYLIK SAĞLAYIN"
Vali Ahmet Turhan, jeotermal su ile ısınma bedelinin 3 bin 400 TL civarında olmasını yüksek buldu. Vatandaşların termal ısıtma sisteminden faydalanması için fiyatın daha düşük olması gerektiğini ifade eden Vali Turhan, "Kaynak bedava, benim kendi görüşüm hanelerin yarısı abone olmaz. Rakamlar her vatandaşın ödeyebileceği seviyeye gelse daha iyi olurdu" dedi.
Belediye Başkanı Ertuğrul'un belediye oteli hakkında bilgi alan Vali Ahmet Turhan, "Hazır sıcak su var, oteller yapalım demeyin.Özel İdare'de buna benzer durumlar oldu. Köy yolları dururken oteller yapıldı. Özel teşebbüse gereken kolaylığı gösterin. Mesela belediye termal otel kurmak yerine ilan edin özel teşebbüse kolaylık sağlayın. Bu bölgenin geleceğinde refah var, istihdam var. Biz bunu nasıl hızlandırılalım? Bunu düşünelim. Yatırımcı gereksiz yere zahmet ve eziyet çekmemeli. Benim kapım açık. Mesela burada kurulacak fabrika risktir. Bir otel açtığınızda burada bir çok insan çalışır ve çevreye zararı olmaz. Alt kademe memurlar, eski memur zihniyetini ya değiştirecekler ya da bırakacaklar, bırakmazlarsa da biz gereğini yaparız. Yatırımcı yıllarca kapınızda beklemez. Kapınızı bir kez çalarlar, ikinciye çalma ihtimalleri zayıf. Yol, okul, spor salonu bu sene yapılmasa da seneye yapılır. Ama özel yatırım öyle olmaz" dedi.
Sındırgılı gençler için Gençlik ve Spor İl Müdürü İlhan Arslan'a tekvanda ve güreş kursu açılması talimatını veren Vali Ahmet Turhan, yapımı süren Yaylabayır Grup yolunu denetlemek için çıktığı yolda kar sürprizi ile karşılaştı. Aniden bastıran tipi Vali Turhan'un konvoyuna zor anlar yaşatırken, Vali Turhan herhangi bir kaza yaşanmaması için geri dönme kararı aldı. Vali Turhan, "Araziyi görme imkanımız oldu. Sındırgı ve Demirci arsında çok önemli bir yol burası. Kaymakamlık ve Özel İdare imkanları ile yapılan yolun 18 kilometresi tamamlanmak üzere" dedi.
Vali Ahmet Turhan, Emendere Termal Oteli'ni de ziyaret ederek termal kaynaklar ile ilgili bilgi aldıktan sonra yapımı devam eden öğrenci yurdu inşaatını denetledi. Yurt koridorundaki yangın söndürme hortumlarının daha farklı konumlandırılması talimatını veren Vali Ahmet Turhan, inşaat ile ilgili detaylı bilgi aldı.
(BD-YU)

20.12.2012 19:12:37 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT