1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Vali Güzeloğlu'ndan Smmmo Başkanı Göktaş'a Ziyaret

Vali Güzeloğlu'ndan Smmmo Başkanı Göktaş'a Ziyaret

Vali Güzeloğlundan Smmmo Başkanı Göktaşa Ziyaret
A+A-

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye'nin bir büyük zenginliği, birimi ve derinliği içerdiğini ifade ederek, "Ama ülkemizin en büyük varlığı ve zenginliği insanıdır. Kalkınmanın en önemli aktör

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye'nin bir büyük zenginliği, birimi ve derinliği içerdiğini ifade ederek, "Ama ülkemizin en büyük varlığı ve zenginliği insanıdır. Kalkınmanın en önemli aktörü ve faktörü de insanıdır ama iyi yetişmiş, dünyadaki gelişmelerle bütünleşmiş, alanını ve konusunu çok iyi bilen bir insandır" dedi.
Vali Güzeloğlu, beraberinde Mersin Defterdarlık İl Müdürü Veli Tunçez ve Mersin Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy ile birlikte Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Dursun Göktaş'ı ziyaret etti. Ziyarette Vali Güzeloğlu'na kurumlarını tanıtan Başkan Göktaş, kurumlarının çalışmaları hakkında da Güzeloğlu'na bilgiler verdi.
Burada konuşan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise SMMMO'da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ve mutluluğu dile getirerek, "SMMMO'nun 20 Mart 1990 yılından beri sadece alanında değil, kültür, sanat, spor ve ekonomik alanlarda ilin gelişimine, zenginleşmesine ve daha iyi bir geleceğe taşınmasında çok önemli katkılar verdiğini gördük. Aslında tüm kurumlardan beklentimizde kendi alanlarında bir çalışma yapması değil, bulunduğu çevreye katkıda bulunmasını, zenginleştirmesi, daha iyi bir yaşam ve buna ilişkin çalışmalarda aktif olarak yer almasıdır. Bu anlamda bugüne kadarki tüm SMMMO üyelerini tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Mersin'in Türkiye'nin büyümesinde önemli bir rol üstlendiğini ve bu rolü emin adımlarla sürdürdüğü ifade eden Güzeloğlu, "Sadece ekonomik yönden değil, sosyal ve toplumsal açıdan da baktığımız zaman Mersin, bu büyük zenginliğini her yanı ile sunmakta ve sizlerle birlikte yaşanılır bir ortamda buluşturmaktadır. Bugün 2012'yi geride bırakırken Mersin, Türkiye'nin temel bütün sosyal ve ekonomik göstergelerinde ilk 10 ili arasında yer alan ve hedefi daha ötesi olan, her açıdan da bunu gerçekleştirme noktasında potansiyeli olan bir büyükşehirdir. Bugün Mersin Türkiye'nin 4. büyük gelir ve vergi elde edilen bir büyükşehridir. İşte bu açıdan baktığımız zaman Mersin Türkiye'de sadece 12 ilin sahip olduğu kamu harcamalarından daha fazlasını devlete sunan, yani devlete kendisine harcandığından daha fazlasını aktaran iller arasındadır ve bu illerin 5. sırasındadır" diye konuştu.

"GÖREV SÜREMDE SORDUĞUM VE İSTEDİĞİM TEK ŞEY; SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK"
11 yıllık Valilik hayatında bütün illerde sorduğu ve istediği tek şeyin sürdürülebilirlik olduğunun altını çizen Güzeloğlu, "Dünü aşmadığınız, gerideki günü daha iyiye taşımadığınız müddetçe kazançlı sayılmasınız. Biliniz ki Mersin eğitimden, sağlığa her alanda yönetim sorumluluğunu taşıdığımız gerideki 2,5 yılda çok şükür çok güzel gelişmelere tanık olduk. Ekonomik anlamdaki büyüme şüphesiz ki sosyal büyüme ile bütünleştirilmez, başta eğitim olmak üzere desteklenmese zaten kalıcı ve anlamlı değildir" ifadelerini kullandı.
2013 yılının ilk günlerinde Mersin çok önemli bu birikimi ile çok önemli bir yılı karşıladığını vurgulayan Güzeloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yıl 17. Akdeniz Oyunları'na ev sahipli yapacağız. 24 ülkeden 32 branşta 4 bin 500 sporcu ve yöneticisi ile 10 bini yabancı konuğu ağırlayacağız. Bunun dışında 2020'de yapılacak olan Uluslararası Narenciye Kongresi'ni de Mersin'e getirdik. Bu yılın benim açımdan en önemli ve en değerli çalışması ise Mersin Çevre Düzeni planları olacaktır. Çünkü çevre düzenleri bir kenttin anayasadır. Bir kentin çevre düzeni planı varsa, imardan, sosyal alt yapıya, sağlık, spor, kültür, turizm, tarım gibi her alandaki çalışmalar bu planlara göre tanımlanır ve bu plana göre hazırlanır."
Türkiye'nin en büyük varlığı ve zenginliğinin insanı olduğunu da vurgulayan Güzeloğlu, "Kalkınmanın en önemli aktörü ve faktörü insandır. Ama iyi yetişmiş, dünyadaki gelişmelerle bütünleşmiş, alanını ve konusunu çok iyi bilen yetişmiş bir insandır. 2013 yılında bu hedeflere yol alırken lütfen kentimizle ilgili, geleceğimizle ilgili düşünce, öneri ve teklilerimizi paylaşalım" dedi.
Konuşmaların ardından Mersin SMMMO Başkanı Dursun Göktaş, Vali Güzeoğlu'na odalarına sunduğu katkılardan dolayı plaket takdim etti.
(KRY-Y)

09.01.2013 13:52:29 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT