1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Vali Güvenç Yazarlarla Bir Araya Geldi

Vali Güvenç Yazarlarla Bir Araya Geldi

Vali Güvenç Yazarlarla Bir Araya Geldi
A+A-

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Medya Yazarları Derneği'nin daveti üzerine, köşe yazarlarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Kahvaltıya Vali Güvenç'in yanı sıra; Vali Yardımcısı Ramazan S

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Medya Yazarları Derneği'nin daveti üzerine, köşe yazarlarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi.
Kahvaltıya Vali Güvenç'in yanı sıra; Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu da katıldı.
Kahvaltı öncesi bir konuşma yapan Vali Celalettin Güvenç, "İnsanlar bir olunca, beraber olunca hem birbirlerini daha iyi tanıyor, hem de güzelliklere vesile oluyor. Hele toplumun akil insanlarıyla, yazarlarıyla, eli kalem tutan insanlarıyla beraber olduk mu, ayrı bir mutluluk, ayrı bir güzellik oluyor. Ama bazen yoğun iş trafiğinden güzel sohbetleri ihmal ediyoruz" dedi.
Şehrin geleceğinin planlanmasında, yönlendirilmesinde yazarların tavsiye, tenkit ve fikirlerine ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Güvenç, "Okuyan adamdan, yazan adamdan, düşünen adamdan zarar gelemeyeceğini düşünüyoruz. Toplumlara büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Maalesef toplumumuz çok okuyup yazan bir toplum değil. Belki de gelişmemizle beraber buna doğru orantılı olarak okuma-yazma, düşünme, tefekkür etme, tartışma kültürü de gelişecek. Bunların gelişmesi demek şiddetin, kötülüklerin, asayişe müessir olayların gerilemesi anlamına gelir. İnsanların haklarını aramanın en güzel yolunun fikir olduğu, konuşma olduğu ortaya çıkar, dolayısıyla bizim toplumumuzda var olan, bizleri yaralayan kan davalarının, cinayetlerin, ölümlerin son verilmesi anlamına gelir. Çünkü bu mevcut yapı bizim inancımıza, kültürümüze, medeniyetimize, geldiğimiz noktaya yakışmıyor gerçekten. Bunları çözmede de sizlere söylediğim gibi sizlerin birer kanaat önderi, birer öncü olmanız çok önemli" diye konuştu.
Medya Yazarları Derneği Başkanı Abdülkadir İkbal ise, "Sağ olsun Sayın Valimize bir teklifte bulunduk, bizi kırmadılar. Gerçekten yazarlara değer verdiklerini burada da gördük. Çok güzel bir gün oldu. İnşallah kalemlerimiz daha güzel şeyler yazacak. Özellikle Türkiye'ye barış geliyor. Bu barış için kalemlerimizi kullanabilirsek eğer, gerçekten harika bir atmosfer yakalamış olacağız. Türkiye'nin ilerlemesi biraz da buna bağlı öyle kabul edelim. Peygamber Efendimizin bir hadis-i şerifi var şöyle diyor; 'Alimlerin mürekkebi hemen hemen şehitlerin kanıyla eşdeğerdir.' Alim derken; doğruyu yazan, doğruyu ifade eden, hakikate yönelten anlamındadır. İnşallah bizler de buna mazhar oluruz. Sayın Valimizin de böyle bir hareket başlatmasının yanı sıra devamını da talep ederiz" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Vali Güvenç, yazarlarla Şanlıurfa'nın genel konuları hakkında fikir alışverişinde bulundu.
(MUD-SO-Y)

03.02.2013 17:24:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT