1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Coş: "adana'daki Kamp Sadece Suriyeliler İçin Değil"

Vali Coş: "adana'daki Kamp Sadece Suriyeliler İçin Değil"

Vali Coş: adanadaki Kamp Sadece Suriyeliler İçin Değil
A+A-

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Adana'da kurulan 13 bin kişilik çadır kenti ziyaret eden Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kampın ilerde meydana gelebilecek doğal afetlerde kullanılabileceğine dikkat

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Adana'da kurulan 13 bin kişilik çadır kenti ziyaret eden Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kampın ilerde meydana gelebilecek doğal afetlerde kullanılabileceğine dikkat çekti. Coş, incelemeleri sırasında bazı çadırların penceresiz yapıldığını görünce düzeltilmesini istedi
Vali Coş, merkez Sarıçam ilçesi Buruk Mahallesi yakınlarında kurulan ve sığınmacıların misafir edileceği çadır kentte incelemelerde bulundu. Coş, bazı çadırların içerisinde pencere bulunmamasına ve abdest almak için kullanılan musluk ile mermerlerin boyunun yanlış ayarlanmasına tepki göstererek, düzeltilmesini istedi. Burada bir değerlendirme yapan Vali Coş, çadır kentin hazırlıklarının ufak tefek noksanlıkları hariç bitmiş durumda olduğunu ifade ederek, birkaç güne kadar da eksikliklerin tamamlanacağını söyledi. Coş, "Burası aynı zamanda sadece Suriyeli misafirler için değil, ilerde Afet Müdürlüğü'nün kontrolünde bir alan olarak Allah muhafaza bir sıkıntı olduğunda, bir doğal afet olduğunda, bir ihtiyaç olduğunda kullanılabilecek. Çadır kent yeri olarak alt yapısı, elektriği, suyu, kanalizasyonu hazır vaziyette tutulacak" dedi.
Suriyeli mültecilerin Türkiye geleneklerine uygun bir şekilde misafir edileceğini belirten Vali Coş, bu konudaki hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini yineledi. Coş, çadır kentte 13 bine yakın misafirin ağırlanabileceğini kaydederek, bu rakamın ihtiyaç durumuna göre değişebileceğini söyledi. Coş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çadır kentin kapasitesi 13 bin, tabi bunlar Birleşmiş Milletler standartlarına uygun olarak bu vaziyette. Temenni ediyoruz ki Suriye'de durumlar normale dönsün, oradaki insanların buraya gelmeye ihtiyacı kalmasın. Tabi bir ihtiyaç olduğunda milletimiz, devletimiz komşuluk ilişkilerinin gereğini, akrabalık hukukunun gereğini yerine getirmektedir. Buradaki kampımız da bu amaçla hizmet verecektir."
Coş, gelecek haftadan itibaren AFAT Başkanlığı'nın koordinesinde çadır kente sığınmacıların alınabileceğini bildirdi.
(SZP-CC-Y)

08.02.2013 12:35:02 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT