1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Vali Barana Gecesine Katıldı

Vali Barana Gecesine Katıldı

Vali Barana Gecesine Katıldı
A+A-

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan Dursunbey'in Kültürel Mirası Barana gecesine katıldı. Vali Turhan, Şanlıurfa'nın sıra geceleri gibi Dursunbey'in de Barana gecelerinin de Türkiye'de tanınması gerektiğini

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan Dursunbey'in Kültürel Mirası Barana gecesine katıldı. Vali Turhan, Şanlıurfa'nın sıra geceleri gibi Dursunbey'in de Barana gecelerinin de Türkiye'de tanınması gerektiğini söyledi.
Dursunbey'deki Barana Gecesine Vali Ahmet Turhan ile birlikte Kaymakam Yaşar Aksanyar, Belediye Başkanı M. Ruhi Yılmaz, İGM Başkanı Ramazan Bahçavan ve İl Kültür Müdürü Abdullah Soykan eşlik etti. Barana usulüne göre karşılanan Vali Ahmet Turhan, Barana ahbapları ile tek tek tokalaşarak tanıştı. Dursunbey Folklor Araştırma Eğitim ve Turizm Derneği (DUFAD) Başkanı Halil Erkek, Vali Ahmet Turhan'a Barana kültürü hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Barana ekibi, sohbet ile başlattıkları Barana gecesini yöresel türküler ve halk oyunları ile süsledi. Misafirlere çeşitli ikramların yapılığı gecede Barana'ya özgü oyunlar oynanırken menüde Dursunbey'e özgü yufka tiridi, güveç ve saraylı gibi lezzetli yemekler yer aldı. Gecede konuşan Vali Ahmet Turhan, "Ecdattan gelen, bizi biz yapan tarihimizi kültürümüzün bu şekilde canlandırılması beni mutlu etti. Bu güzel mirası canlı tutan herkese teşekkür ederim. Anadolu'da çok güzel kültürler yer alıyor. Urfa sıra gecelerinin bir benzerini de burada yaşadık. Barana'yı, Urfa'nın sıra geceleri gibi tüm Türkiye'de duyuracağız" dedi.
Vali Turhan, bu tür geleneklerin gelecek nesillerle aktarılması gerektiğini söyleyerek bu kültürün sadece Balıkesir'e değil tüm Türkiye'ye yansıtılması gerektiğini ifade etti. Barana gecelerinin tanıtımı için üzerlerine düşen görevi yapacaklarını belirten Vali Ahmet Turhan, geceyi organize eden DUFAD'a teşekkür etti.
(HD-BD-YU)

24.12.2012 18:03:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT