1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Vali Al: "kadınlarımız Cumhuriyetin Kurulmasında Pay Sahibidir"

Vali Al: "kadınlarımız Cumhuriyetin Kurulmasında Pay Sahibidir"

Vali Al: kadınlarımız Cumhuriyetin Kurulmasında Pay Sahibidir
A+A-

Aydın Valisi Kerem Al, Kurtuluş Savaşı'nda erkeklerle omuz omuza mücadele eden Türk kadınının cumhuriyetinin kurulmasında önemli bir pay sahibi olduğunu belirtti. Türk kadınının dünyada birçok ülke

Aydın Valisi Kerem Al, Kurtuluş Savaşı'nda erkeklerle omuz omuza mücadele eden Türk kadınının cumhuriyetinin kurulmasında önemli bir pay sahibi olduğunu belirtti.
Türk kadınının dünyada birçok ülkeden farklı olarak 78 yıl önce 5 Aralık'ta "Seçme ve Seçilme Hakkı"nı elde ettiğini anımsatan Vali Al, "Çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın bir çok ülkesindeki kadınlardan yıllar önce 1934 yılında kadınların siyasal yaşama katılımı ve statülerinin iyileştirilmesi doğrultusunda 'Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı' verilmesini sağlamıştır. Ailenin temel direği olan, iyi günde, kötü günde, varlıkta ve yoklukta her zaman fedakarca ve sorumluluk bilinciyle hareket eden ve yaşamın gülümseyen yüzü olan kadınlarımız, İstiklal Savaşı'nda da kendilerine düşen sorumluluğu erkeklerle omuz omuza yerine getirerek Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında önemli bir pay sahibi olmuşlardır. Kadınlarımız geçmişten aldığı güçle; Atamızın açtığı ufukta ilerleyerek toplumsal ve siyasal yaşamın her kademesinde aktif rol almış ve almaya devam etmektedirler. Kadının toplum içinde desteklenmesinde aktif rol üstlenerek, kadınların hak ettikleri değeri almalarında üzerine düşen görevi layıkı ile yerine getirmek için çalışmalar devam edecektir" dedi.
(MB-İK)

05.12.2012 15:27:30 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT