1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VAKASUM’DAN ADALET ÇAĞRISI

VAKASUM’DAN ADALET ÇAĞRISI

VAKASUM’DAN ADALET ÇAĞRISI
A+A-

Van Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (VAKASUM) üye bir grup kadın, Bingöl’de 16 yaşındaki E.A.’ya tecavüz eden uzman çavuşlar hakkında mahkemenin vermiş olduğu karara tepki gösterdi.

Van Belediyesi Hanımlar Çarşısı’nda bir araya gelen kadınlar, Bingöl’de yaşanan olaya tepki gösterdi. Grup adına burada basın metnini okuyan psikolog Zin Adıyan, adalet çağrısında bulundu.

Bingöl’de 16 yaşındaki E.A.’ya tecavüz eden uzman çavuşlar hakkında başlatılan soruşturma sonrasında bu kişilerin Bingöl Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuklandıklarını ve bir üst mahkeme olan Bingöl Asliye Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz sonucu tahliye olduklarını anlatan Adıyan, “Tahliye kararını veren üst mahkeme ayrıca davaya gizlilik kararı koymuştur. Mahkemenin tahliyeye ve gizliliğe ilişkin vermiş olduğu bu hukuksuz kararlar, bize N.Ç. davasındaki skandal kararı da hatırlatmaktadır. Nitekim mahkeme öne 13 yaşındaki N.Ç.’nin kendi rızasının olduğu yönünde karar vermiştir. Sonrasında oluşan kamuoyu baskısı sonucu mahkeme bu kararı bozmuş, yeniden yargılamaya gitmiştir. Yargı, bir anlayışın tarafı olarak verdiği bu karardan vazgeçmeli, askerler bir an önce tutuklanıp gerekli yaptırımların uygulanması gerekmektedir. Yargının bu hukuksuzluğu adil olmayan erkek egemen devlet aklının istismarcı, tahakkümcü anlayışının bir ürünüdür. Bu yargı sistemini kınıyor, buradan acil adalet çağrısında bulunuyoruz. Biz kadınlar olarak devletin görev ve sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini, getirmediği noktada biz kadınlar ve toplum nezdinde bir meşrutiyetinin artık kalmadığını buradan beyan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT