1. HABERLER

  2. KADIN

  3. VAKAD'dan Mahkeme Kararına Tepki!

VAKAD'dan Mahkeme Kararına Tepki!

VAKAD'dan Mahkeme Kararına Tepki!
A+A-

Van Kadın Derneği (VAKAD) ve Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP), ortak basın açıklaması yaparak, 23 yaşındaki Ayşe Hanay'ın öldürülmesiyle ilgili mahkeme kararına tepki gösterdi.


Dernek binasında düzenlenen basın açıklamasında metni okuyan Selen Özenver, 11 Şubat 2012 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Direkli köyünde 23 yaşındaki Ayşe Hanay'ın (Akçakaya) kalaşnikofla katledildiğini hatırlatarak, Hanay’ın deprem sonrasında Van’da katledilen ilk kadın olarak kayıtlara geçtiğini söyledi. Yerel mahkemenin, Ayşe Hanay’ı evliliğinin dördüncü yılında öldüren kocasının amcası Suat Hanay ve ağabeyi Behçet Hanay’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdiğini ifade eden Özensever, “Ayşe’yi öldürmediği açık olan ve ailesinin de şikâyetçi olmadığını kocası Mustafa Hanay’a ise 17 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. Yerel mahkemelerin kadın cinayetleri dosyalarında verdikleri adil olmayan kararların yanında, bu karar emsal teşkil edecek derecede yerinde, adalete ve hakkaniyete uygun bir karar olmuştu. O süreçte örnek karar diye haberlere geçen bu kararı Yargıtay usulden bozdu ve dün Van Erciş Ağır Ceza Mahkemesi, cinayeti işledikleri dosyadaki delillerle sabit olan gerçek katilleri tahliye ederek, suçu üstüne alan koca yönünden tutuksuzluğun devamına karar verilmiştir. Kadın cinayetlerinde gelenek haline gelen ve haksız tahrik indiriminden faydalanmak adına, kadını infaz eden, gerçek katilleri adeta cezasız bırakan, koca öldürdü mizanseni bu davada da ne yazık ki tekrar edilmiştir” dedi. 


Erciş Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı kararın azmettirenleri, gerçek katilleri ve kadınları katleden zihniyetleri daha da cesaretlendireceğini savunan Özenver, "Her gün kadın cinayetleri ile sarsılan bu ülkenin adalet sistemi de bu cinayetin azmettiricisidir. Çünkü katiller serbest bırakılmaktadır. Kadın katliamlarının failleri arkana adalet sistemini alarak cezasızlıkla ödüllendirilmektedir. Van Erciş Ceza Mahkemesini suça ortak olma niteliğindeki ve biz kadınların adalet duygusunu zedeleyen bu kararı verdiği için kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Biz kadın örgütleri, kadın cinayeti davalarının peşinde olduğumuzu ve kadın arkadaşlarımızın katillerinin ceza almaları için elimizden geleni yapacağımızı bir kez daha deklere ediyoruz” şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT