1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VAKAD, Mültecilere Eğitim Veriyor

VAKAD, Mültecilere Eğitim Veriyor

VAKAD, Mültecilere Eğitim Veriyor
A+A-

Van'da yaşayan kadın mülteciler için umut kapısı olan Van Kadın Derneği (VAKAD), mültecilere yönelik dil eğitimi vermeye başladı. Örnek bir çalışma yürüten dernek, kadın Afgan mültecilere yönelik ücretsiz eğitim veriyor.

Haber: Fazıl ERÜŞ
Van Kadın Derneği (VAKAD) yaklaşık 2 aydır her Salı ve Perşembe Günü kadın Afgan mültecilere yönelik İngilizce, Farsça ve Türkçe dilleri eğitimini veriyor. 

'ÖĞRETMENLERİMİZ GÖNÜLLÜ DERS VERİYOR'
Afgan mülteci kadınların savaş nedeniyle ülkelerini terk ettiklerini belirten VAKAD aktivisti sosyolog Belde Bayındırlı, mülteci kadınların zor şartlarda yaşadığını ifade etti. Afgan mülteci kadınların en büyük ideallerinin Birleşmiş Milletler çatısı altındaki Avrupa ülkelerine gitmek olduğunu vurgulayan Bayındırlı şunları kaydetti: "3 ay'a yakındır yaklaşık 25 Afgan mülteci kadına dil eğitimi veriyoruz. Bu eğitim onlar için çok verimli oluyor. Mesela Türkçeyi öğrenmeleri burada kendilerini daha rahat ifade etmelerini sağlıyor. Farsça-Türkçe dersini Ekrem Duman, Farsça - İngilizce dersini ise Sorayya Mohammadi gönüllü olarak veriyor."

A+A-

HABERE YORUM KAT