1. HABERLER

  2. Uzmanlardan "kar Körlüğü" Uyarısı

Uzmanlardan "kar Körlüğü" Uyarısı

Uzmanlardan kar Körlüğü Uyarısı
A+A-

Uzmanlar güneş gözlüğü takmadan dışarıya çıkmak ve koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmanın 'kar körlüğüne' davetiye çıkardığı uyarısında bulundu. Neredeyse tüm yurdu etkisi altına alan karlı

Uzmanlar güneş gözlüğü takmadan dışarıya çıkmak ve koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmanın 'kar körlüğüne' davetiye çıkardığı uyarısında bulundu.
Neredeyse tüm yurdu etkisi altına alan karlı havaların, dikkat edilmediği takdirde gözler için tehlike oluşturduğu bildirildi. Uzmanlar, neredeyse tüm yurdu etkisi altına alan karlı havalarda güneş gözlüğü takmadan dışarıya çıkmanın ve koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmanın 'kar körlüğüne' davetiye çıkardığını söyledi. Kar körlüğünün güneşten gelen ultraviole ışınlarının kar ya da buzla kaplı alanlarda yansıyarak gözün kornea tabakasını olumsuz etkilediğini ifade eden Dünyagöz Adana'dan Op. Dr. Yetkin Özgan, hastalığın belirtilerini şöyle açıkladı:
"Gözde belirtiler güneşle temastan 6 ile 12 saat sonra başlıyor. İlk belirtisi gözde kum tanesi varmış gibi batmalar oluyor. Rahatsızlık, ağrı, ışığa karşı aşırı derecede hassaslaşma oluyor ve gözlerden sürekli yaş geliyor. Kapaklar istemsiz kasılıyor ve görme azalması yaşanıyor."
Kar körlüğünün etkisini birkaç gün içerisinde yitirdiğini belirten Op. Dr. Özgan, hastalığın tedavi edilmediği takdirde gözde yarattığı ağrılarının rahatsız edici boyutlara ulaşacağını belirtti. Op. Dr. Özgan şöyle devam etti:
"Öncelikle gözün mümkünse tuzlu suyla yıkanması ve yoğun gözyaşı tedavisi gerekiyor. Göz pansumanla kapatılabilir ya da göz kapaklarının üzerine soğuk kompres uygulanabilir. Ancak kesinlikle göz kapakları ovuşturulmamalıdır."
Çıplak gözle kara bakmayın
Kar körlüğüne karşı alınacak en etkin önlemin yüzde yüz ultraviole koruyuculuğu özellikli güneş gözlükleri kullanmak olduğunu belirten Op. Dr. Yetkin Özgan, kar körlüğüne karşı şu uyarılarda bulundu:
"Işık yansımasına çıplak gözle bakılmamalı. Gözlük olmadığı zamanlarda ise gözün karla temas etmesini önlemek için mümkün olduğunca etrafta bulunan koyu renklere bakılmalı. Ayrıca göz kuruluğu olduğu bilinen kişilerin soğuk havalarda gözyaşı tedavilerini ihmal etmemeleri gereklidir."
(AKL-Y)

10.01.2013 15:35:30 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT