1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Uzmanlardan Alerji Uyarası

Uzmanlardan Alerji Uyarası

Uzmanlardan Alerji Uyarası
A+A-

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Fuat Bulut, alerjinin çocuklarda burun kanamasının önemli nedenlerinden olduğunu söyledi. Yaşamı fiziksel, psikolojik ve sosyal

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Fuat Bulut, alerjinin çocuklarda burun kanamasının önemli nedenlerinden olduğunu söyledi.
Yaşamı fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden olumsuz etkileyen alerjik rinit, çocukların okul başarısını ve davranışlarını önemli oranda etkilediğini belirten Op. Dr. Fuat Bulut, yetersiz anne sütü alımı, hayvan ve toz akarları gibi kapalı mekan alerjilerine maruz kalma, sigara dumanına maruz kalma, hayvansal yağ tüketimi, artan sanayileşme ve alerjik yapıya sahip olmanın, alerjik rinit gelişimi için risk faktörleri olduğunu dile getirdi. Çocuklarda sık görülen alerjik rinitin tanı ve tedavisi hakkında bilgi veren Op. Dr. Fuat Bulut, burun tıkanıklığı, geçmeyen öksürüğe dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Bulut, "Hapşırma, burun kaşıntısı ve akıntısı, burun tıkanıklığı ve kanaması, boğaz ve geniz kaşıntısı, geniz akıntısı, uzun süreli öksürük, boğaz ağrısı, yorgunluk hissi, ağız solunumu, horlama, göz yaşarması, koku ve tat alma duyularının azalması, baş ağrısı, iştahsızlık, bulantı ve kusma, çocuklarda görülen alerjik rinitin en önemli belirtileridir. Alerjik rinit çocuklarda orta kulakta sıvı birikimine de neden olabilir ve erken dönemde belirti vermeyebilir. Hastanın şikayeti, ne kadar süredir devam ettiği ve sıklığı, mevsim, gün içindeki zaman ve bulunduğu yerle olan ilişkisi önemlidir. Aile bireylerinde rinit, astım, dermatit gibi hastaların görülme sıklığının da araştırılması gerekir. Alerjik morluklar olarak tanımlanan göz altındaki karanlık çizgiler, yüz buruşturma ve ağız solunumu, alerjik açıdan dikkat edilmesi gereken sorunlardır. Yapılacak testler, hasta hikayesi kadar yeterli bilgi vermeyeceğinden, hastanın hikayesi tanı açısından birinci derecede önemlidir" dedi.
Alerjik hastalıklara karşı öncelikle çevresel etkenlerin kontrol edilmeli ve alerjene maruz kalmaktan kaçınılması gerektiğini belirten Op. Dr. Fuat Bulut, hastanın ilaç tedavisi, alanında uzman doktor gözetiminde yapılması gerektiğini dile getirdi. Bulut, "Alerjenden özellikle kaçınma, tedavi stratejisinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Uygun hasta takibi, hastalığı kontrol altında tutmayı sağlayacak en düşük ilaç dozunu bulmayı sağlar. Hasta, aile ve hekim arasındaki etkili işbirliği ile alerjik rinitin başarı ile takibi yapılarak, hastanın yaşam kalitesi yükseltilebilir" diye konuştu.
(AKK-Y)

29.01.2013 10:34:58 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT