1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Uyuşturucu Numunesi' Sevkiyatıyla İlgili Soru Önergesi

'Uyuşturucu Numunesi' Sevkiyatıyla İlgili Soru Önergesi

Uyuşturucu Numunesi Sevkiyatıyla İlgili Soru Önergesi
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Özdal Üçer, Başkale ilçesinden Ankara’ya uyuşturucu numunesi götürmek üzere yola çıkan ve içerisinde hakim, savcı ve rütbeli bir askerin bulunduğu araçta...

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Özdal Üçer, Başkale ilçesinden Ankara’ya uyuşturucu numunesi götürmek üzere yola çıkan ve içerisinde hakim, savcı ve rütbeli bir askerin bulunduğu araçta yapılan aramada 20 kilogram numune fazlası kaçak uyuşturucu bulunması ile ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi.


Yazılı bir açıklama yayınlayan Özdal Üçer, 8 Ocak 2013 tarihinde Van’ın Başkale ilçesinden Ankara’ya uyuşturucu numunesi götürmek üzere yola çıkan ve içerisinde hakim, savcı ve Van Jandarma Komutanlığına bağlı rütbeli bir askerin bulunduğu araçta yapılan aramada 20 kilogram numune fazlası kaçak uyuşturucu bulunduğunu ifade ederek, “Sevk belgesinde 56 kilogram olması gereken numunenin yapılan incelemeler sonucunda 76 kilogram olduğu anlaşılmıştır. Güzergahtaki bütün illere bildirilmesi gereken sevkiyatın gizlendiği de araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Üstelik talimatta hakim ve savcının sevkiyatla ilgili görevlendirilmediği açık olmasına rağmen, Van İl Jandarma Komutanı Albay N.A.’nın acele bir şekilde sonradan hazırlattığı mesajda Hakim E.B. ve Cumhuriyet Savcısı V.Ç.’nin numune sevkiyatı için araçta bulunmasını Başkale Cumhuriyet Savcısının talimatıymış gibi göstererek güzergahtaki il jandarma komutanlıklarına bildirdiği de iddia edilmektedir. Bu bağlamda; olayda adı geçen kamu görevlileri hakkında başlatılan bir soruşturma var mıdır? Var ise hangi aşamadadır? Yoksa başlatılacak mıdır? Uyuşturucu kaçakçılığı olayına karışan Albay N.A. ile ilgili askeri veya sivil savcılıklarca açılmış bir soruşturma var mıdır? Söz konusu albayın görevden uzaklaştırılması ile ilgili bir süreç işletilmiş midir? Olayla ilgili yakalanan kamu görevlileri dışındaki kişilerin bir bağlantısı var mıdır? Varsa bu kişiler kimledir? Görevleri nedir? Söz konusu bölgede benzer olayların çokça yaşandığı ifade edilmektedir. Kamu görevlileri tarafından uyuşturucu sevkiyatı yapılmasının engellenmesi için yapılan bir çalışma var mıdır?” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT