1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Usulsüz dinleme bahane

Usulsüz dinleme bahane

Usulsüz dinleme bahane
A+A-

276, 115 dinleme kararına imza atanlara uyarı cezası dahi istenmezken, tek kararda imzası olan müebbetle yargılanacak

Selam dosyasında dinleme kararlarına, uzatma talep yazılarına imza attıkları için ihraç edilen ve haklarında müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlanan 54 yargıçtan hakim Nurullah Çınar, adalet.org’dan yaşadıklarını dile getirdi.

Hakim Çınar soruşturma kapsamında dinleme kararlarına imza atan toplam 63 yargı mensubunun olduğunu, bunlardan 9’unun 276,115 dinleme kararına imza attıkları halde soruşturmanın dışında tutulduğunu hatırlattı.

276 ve 115 gibi yüzlerce karara imza atanlarla ilgili uyarı cezası bile verilmediğini anlatan Çınar, tek karara imza atanların müebbetle yargılanacağını ve meslekten atıldığını belirterek, Salim Başol örneği ile buna sebep olanlara seslendi. Hakim Çınar: “Usulsüz dinleme bahane, kurt kuzuyu yemeyi kafasına koymuş bir kere” dedi.

Hakim Çınar’ın açıklaması şöyle:  
63 hakim-savcının 2298 adet talep/karar sahibi olduğu bir dosya. İddia: Usulsüz dinleme ve tüm dinleme kararlarının hukuksuz olduğu. 276, 115 karar veren hakimler hakkında soruşturma yok, uyarı cezası bile yok, dava veya suçlama yok. 1 karar sahibi 10, değişik sayılarda karar veren 44, toplamda 54 ayrı hakim-savcı hakkında, kararının yanına bir fişleme (iz ve emare) belgesi ekle, açığa al, ihraç yolunu aç, örgüt üyeliği, casusluk ve darbe suçları dahil 10 ayrı suçtan kovuşturma yap.

Evet bu soruşturma “usulsüz dinleme” iddiası üzerine başladı. Ancak görüldüğü üzere usulsüz dinleme olup olmadığı kimsenin umurunda değil. Zira 276 karar veren hakkında hiçbir işlem yok, 1 karar veren hakkında ise “yok yok”. Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek, yani usulsüz dinleme bahanesiyle cadı avı.

İşte 54 hakim-savcı hakkındaki soruşturma ve kovuşturmanın özeti bu.

HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz bu soruşturmanın başında, tarafsızlığını bir kenara bırakıp ihsas-ı reyde bulunurcasına ve masumiyet karinesini de ihlal ederek “Hukuk dışı dinlemelerle hukuk devleti kavramı ve iddiamız tahrip edilmiştir. Bunu yapan ve yaptıranlar, nesiller boyu kınansa yeridir.” demişti.

Ben de kendisine katılıyorum ve ufak bir değişiklikle şöyle diyorum: “Hukuksuz karar verenler, nesiller boyu kınansa yeridir.” Şüphesiz yakın bir gelecekte de kınanacak karar sahiplerinin kimler olduğunu herkes görecek.
 
Menderes'i yargılayan Salim Başol hakkında böyle bir söz söylendi mi bilmiyorum, ancak sonraki hemen her nesil tarafından kınandığı muhakkak. Yalnız şu bir gerçek ki Salim Başol bugünkü benzerlerinden farklı olarak dürüst davranıp "Sizi buraya getiren irade sizin mahkum edilmenizi istiyor" demiş, “Hukuk işliyor” deyip kimseyi kandırmamıştı. Bu eleştirim ağır gelebilir. Ancak bana ve aileme 9 aydır yaşatılan ağır mağduriyetler, tamamen hukuksuz bir ihraç kararıyla karşı karşıya oluşum ve nihayetinde müebbetlik ağır suçlamalar karşısında o sözlerimin hiç bir ağırlığı olmadığı gibi, yakında idamname (talepname) içeriğinde yazılı deliller(!) ile ilgili yazacağım hukuksuz tespitleri okuduğunuzda bana sonuna kadar hak verecek ve bu zulümlere duyarsız kalanlar bile en azından “kurt kuzuyu yemeye karar vermiş bir kere” demekten kendilerini alamayacaklardır.

Allah'a şükürler olsun ki beni suçsuz yere asıyorlar, ya bir de suç işlemiş olsaydım

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT