1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Üsküdar-çekmeköy Metrosunda Köstebek Göreve Başladı

Üsküdar-çekmeköy Metrosunda Köstebek Göreve Başladı

Üsküdar-çekmeköy Metrosunda Köstebek Göreve Başladı
A+A-

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattında tünel kazma çalışmalarına "köstebek" adı verilen iş makinesiyle başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çalışmaları belli bir noktaya geti

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattında tünel kazma çalışmalarına "köstebek" adı verilen iş makinesiyle başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çalışmaları belli bir noktaya getirdikten sonra Mecidiyeköy'den Altunizade'ye teleferik hattı olacağını da söyledi.
Metro hattının Ümraniye Çarşı İstasyonu'nda gerçekleştirilen programa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş'ın yanı sıra Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve çok sayıda yetkili katıldı. Tünel kazma çalışmaları öncesinde açıklamalarda bulunan Kadir Topbaş, "Büyükşehir Belediyesi olarak biz de yatırımlarımızın yüzde 55'ini ulaşıma ayırdık. Dünyada kendi metrosunu yapan belediyeler yok. Cumhuriyet tarihinin en büyük metro hattını kurduk ve devam ediyoruz. Sevdamız bu şehirde yaşayan herkesin yaşamanın gururunu duyması ve en büyük sorun olarak gördüğü ulaşımı çözmek" diye konuştu.
Hattın yapımının tamamlanmasının ardından 700 bin yolcu taşınacağını belirten Topbaş, "2016'da 7 milyon insan taşıyacak dediğimiz bu raylı sistemlerden bir parça. Üsküdar-Çekmeköy hattı. Sancaktepe ve Ümraniye hattı. Günde 700 bin insan taşıyacak bu hat. 16 istasyonlu. 20 kilometre devam ettiğinde 22 kilometre olacak. Şu anda bulunduğumuz istasyon Çarşı istasyonu. Sistem artık birbiri ile entegre olacak. Marmaray ile entegre olacak Üsküdar'da. Çalışmaları belirli bir noktaya getirdiğiniz zaman Altunizade'ye Mecidiköy'den gelen teleferik ile entegre olacak. Çekmeköy'den gelen bir insan bu teleferikle Mecidiyeköy'e geçecek, bunlar hayal değil" dedi.
Konuşmasının ardından Topbaş, tünel kazma işlemini başlatmak için düğmeye bastı. İş makinesini çalıştıran Topbaş, program sonunda metro işlemleri ile ilgili anıların yazıldığı deftere günün anlam ve önemini belirten bir yazı yazdı. Programın bitmesinin ardından katılımcılara tatlı ikram edildi.
(MB-ET-MO-Y)

12.02.2013 16:48:52 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT