1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Üniversiteli Kadınlar Derneği, 'çocuk Gelinler' Sorunu İçin Çağrıda Bulundu

Üniversiteli Kadınlar Derneği, 'çocuk Gelinler' Sorunu İçin Çağrıda Bulundu

Üniversiteli Kadınlar Derneği, çocuk Gelinler Sorunu İçin Çağrıda Bulundu
A+A-

Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Sema Tatar, Türkiye'nin kanayan yarası haline gelen çocuk yaştaki evlilikler sorununu çözebilmek için, milletvekillerine çağrıda bulunup de

Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Sema Tatar, Türkiye'nin kanayan yarası haline gelen çocuk yaştaki evlilikler sorununu çözebilmek için, milletvekillerine çağrıda bulunup destek istedi.
Son dönemlerde Türkiye'nin birçok bölgesinde çocuk gelin sayısındaki artışa dikkat çeken Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Sema Tatar, acil önlem alınması için TBMM'ye ve milletvekillerine çağrı yaptı. Milletvekillerine yönelik kaleme alınan açık mektupta bu sorunun farklı boyutlarıyla masaya yatırılması gerektiğini savunan Başkan Tatar, "Ülkemizde yaşanmakta olan iç ve dış kaynaklı birçok sorunun yanında, çocuklarımızı, geleceğimizi olumsuz etkileyecek çocuk yaştaki evlilikler gözardı edilemeyecek kadar büyük boyuta ulaştı. TÜİK verilerine göre, çocuk gelin sayısı 181 bini aştı. Adli sicil kayıtları da bu artışı kanıtladı ve sadece kayıtlara geçenlere bakıldığında 18 yaşından küçük kızını evlendirmek için mahkemeye dava açan ailelerin sayısı da bir önceki yıla oranla yüzde 94,2 arttı. Erken yaşta evlilikler, kız çocuklarının kendilerini koruyamayacak yaşta evlendirilmeleri, en temel insan hakkı olan eğitim haklarının önünde en büyük engeldir. Nüfusun yarısı olan kız çocuklarının, kadınların, eğitim hakkından yoksun kalması, ülkenin gelişmesini, kalkınmasını ve demokratikleşmesini de engelleyecektir. Medeni kanuna göre evlilik yaşı, 17 yaşını bitirme koşuluna bağlıdır. Türk Ceza Kanunu'na göre resmi nikah yapılmadan evlendirilme suçtur. Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre 18 yaşından küçük her insan çocuktur, korumak ve desteklemek gerekir. Çocuk yaşta evlilik sorununu görmezden gelmek, Medeni kanunun, ceza kanununun, uluslararası sözleşmelerden doğan taahhütlerin ve kız çocukların insan haklarının ihlal edilmesi demektir. Bu nedenle, yasalarda yazılı kuralar, yaptırımlar uygulanmalı, yasayı ihlal eden her olay karanlıkta takibe alınmalıdır. Biz üniversite eğitimi alma fırsatına sahip olmuş, 1949 yılında kurulan ve kamu yararına dernek statüsünde olan Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği üyeleri olarak, kadının güçlenmesinin en önemli anahtarının eğitim olduğuna inanıyoruz. 15 yaşında gelin, 16 yaşında anne ve 17 yaşında mutsuz-umutsuz olup, dramların yaşanmaması için, çocukların ve ülkemizin geleceğinin kararmasına yol açacak 'çocuk gelinler' sorununa tüm milletvekillerinin el birliğiyle ve kararlılıkla çözüm getirmelerini bekliyoruz" ifadelerini kaydetti.
Başkan Tatar, sorunun çözümü gerçekleşene kadar olayların takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.
(HD-SO-Y)

03.12.2012 10:49:10 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT