1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Und Yönetim Kurulu Üyeleri Habur'da

Und Yönetim Kurulu Üyeleri Habur'da

Und Yönetim Kurulu Üyeleri Haburda
A+A-

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) yönetim kurulu üyeleri Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı hakkında brifing aldı. UND Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aydoğan ve Çalışma

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) yönetim kurulu üyeleri Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı hakkında brifing aldı.
UND Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aydoğan ve Çalışma Grubu Başkanı Müslim Kaya, Halil İbrahim Gümrüğü'nde yaptıkları ziyaretin ardından Habur Sınır Kapısı'na gelerek, Habur Mülki İdare Amiri Turgay İlhan'dan brifing aldı. Habur Başmüdürlük binası toplantı salonunda slayt eşliğinde gerçekleştirilen toplantıda Habur Mülki İdare Amiri Turgay İlhan, personel yetersizliğine değinerek, bundan böyle personel sıkıntısının Habur'da olmayacağını belirtti. İlhan, ayrıca thermokingli araçlar için geçiş üstünlüğü sağladıklarını ve Habur'da 4 gün bekleyen bu araçların 6 saatte geçiş yaptıklarını ifade etti. Habur sınır kapısının giriş ve çıkış işlemlerine de değinen İlhan, "Gümrük işlemlerini hızlandırdık. Gümrük giriş çıkışlarını 3 bin 500'den 4 bin 500'e çıkarttık. Ayrıca transit geçiş işlemlerini başlattık. Irak'tan günde ortalama bin turist alıyoruz. Otobüs turizmini geliştirdik. Otobüsler 1 saat içerisinde yurda giriş yapıyor" dedi. UND Yönetim Kurulu üyesi Tahir Aydoğan ise, "Bu bir nezaket ziyaretiydi. İki komşu ve kardeş ülkenin halkları iç içe yaşıyor. İki gümrükte aynı enerji yakaladıkları için Irak'taki gümrük başmüdürlerimize ve buradakilerine sektör adına teşekkür etmek için geldik. Bundan sonraki dönemlerinde daha verimli olması için kendilerinden ricada bulunduk. Birlikte çalışmak için varız. Sektör olarak bize ne düşüyorsa biz her zaman onların yanındayız. Günden güne Irak ile ihracatımız yükseliyor. Irak bir tüketim ülkesidir. Bizde üreten bir ülke olduğumuz için tabi bu bizi tatmin etmiyor. Ama bütün arkadaşlarımızın gayreti ile bugünkü şartlar ile en azından sorunları birlikte en aza indirelim. Tabi bu üçüncü köprüyü sayın valimiz ve Irak hükümeti ile konuştuk. Bizim tek beklentimiz ulaştırma bakanlığımıza biran önce bu köprüyü bitirip daha önümüzdeki günlerde petrol taşımaları başlamadan önce o köprüyü faaliyete koymasını istiyoruz. İki ülkenin menfaati için bence biran önce bitirilmesi lazım" diye konuştu.
(MSÇ-YRT-Y)

16.01.2013 13:42:10 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT