1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Umut Kitapevi'ni Bombalayanlar Hakim Karşısında

Umut Kitapevi'ni Bombalayanlar Hakim Karşısında

Umut Kitapevini Bombalayanlar Hakim Karşısında
A+A-

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bir kitabevinde meydana gelen ve ‘Şemdinli Olayı’ olarak bilinen patlama ile ilgili \"adam öldürmek\", \"çete kurmak\" ve \"adam öldürmeye teşebbüs\" suçlarından 39 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan astsubaylar...


Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş, kitabevi bombalanan Seferi Yılmaz, patlamada hayatını kaybeden Zahir Korkmaz'ın kardeşi Metin Korkmaz ile sanık ve müdahil avukatlar katıldı. Geniş güvenlik önlemleri altında getirilen sanık astsubaylar adliyeye arka kapıdan sokulurken, tutuklu bulunduğu Kocaeli Cezaevi'nden uçakla havaalanına, oradan da cezaevi aracıyla adliyeye getirilen PKK itirafçısı Veysel Ateş ise ön kapıdan içeri alındı. Yaklaşık bir saat süren duruşmada sanıklar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararına uyulmasını talep ederek beraatlerini istedi. Söz alan müdahil avukat Murat Timur ise, olayın geçmişini anlatarak Yargıtay'ın bozma kararının hukuka aykırı olduğunu söyledi. Timur, sanıkların terörle mücadele adı altında hukuk dışı bir yapılanma içersine girdiğini ve emir komuta zinciriyle bu eylemi gerçekleştirdiğini belirterek soruşturma kapsamının örgüt olma olasılığı yönünden genişletilmesini istedi. Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından sanıkların örgüt suçlamasından tahliyelerine, gelecek duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararını incelemek üzere duruşmayı 23 Mayıs 2013 tarihine erteledi.


\"\"

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanması sonucu 1 kişi hayatını kaybetmiş, 1 kişi de yaralanmıştı. Olayın hemen ardından yapılan soruşturma sonrası açılan davada, 19 Haziran 2006'da sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş; "adam öldürmek", "çete kurmak" ve "adam öldürmeye teşebbüs" suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanık avukatlarının itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayıs 2007'de tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 3 sanık hakkında verilen kararı usul ve görev yönünden bozdu. 13 Haziran 2007'de yeniden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 14 Eylül 2007'deki duruşmasında, mahkeme heyeti görevsizlik kararı vererek dosyayı Van Askeri Mahkemesi'ne yolladı. Van Askeri Mahkemesi, 14 Aralık 2007'deki ilk duruşmada sanıkların tahliyesine karar verdi. Askeri mahkeme, 22 Ocak 2010'da ise dava dosyasının Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderme kararı aldı. Müdahil avukatlarının itirazı üzerine dosya Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gönderildi. Uyuşmazlık Mahkemesi, Anayasa'da yapılan son değişikliği göz önünde bulundurarak 2 Mayıs 2011'de Şemdinli Davası dosyasını "sivil yargı görevli" diyerek yeniden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşma 21 Temmuz 2011'de yapıldı. Sanıklara bu duruşmada "adam öldürmek", "çete kurmak" ve "adam öldürmeye teşebbüs" suçlarından ceza verildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı onarken, sanıklara "suç işlemek için kurulan örgüt üyesi olma" suçundan verilen cezayı ise yeterli, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle 10 Ekim 2012'de bozmuştu.

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT