1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ‘UMUDA YOLCULUK’ PROJESİ

‘UMUDA YOLCULUK’ PROJESİ

‘UMUDA YOLCULUK’ PROJESİ
A+A-

Van İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar, Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Programlar Hastalıklar ve Kanser Şubesi tarafından SODES kaynaklı projelerinin açılışına katıldı.

 

WanHaber.com - Haber Merkezi

Açılış Toplantısına katılan Dr. Acar, Umuda yolculuk projesinin çok anlamlı olduğunu belirterek Katılımcılardan her konuda olduğu gibi bu proje konusunda da ciddi, güzel ve titiz bir anlayışla çalışmalarını istedi. Bu projenin vatandaşları doğru bilgilendirme ve yönlendirme açısında önemli olduğunu belirtti. Aile içi iletişim önemine değinen dr. Acar bu konuda yapılan çalışmaların kültürel ve dini unsurlara dikkat edilerek yapılması gerektiğini söyledi.

Proje Koordinatörü Sosyolog;Osman Turgut, Projenin amacının: Van yerelinde dezavantajlı grupların, sosyal ve kültürel uyum sorunlarının azaltılması, risk altında yaşayan çocuk ve kadınlara ulaşarak, şiddete maruz kalan kadın ve çocukların, şiddete maruz kaldıklarında ya da madde bağımlılığı konusunda kime, nasıl başvuracakları noktasında bilgilendirmek ve yardımcı olmaktır dedi. Bu doğrultuda aile içi iletişimi güçlendirmek, aile bireylerinin bir birini anlamasını sağlamak kısacası çatışmaları en aza indirgeyerek beraber yaşama bilincini kuvvetlendirmektir açıklamasında bulundu.

Proje Koordinatörü Sosyolog. Osman Turgut, Projede yer alan konular: aile içi şiddete karşı mücadele., kadın haklarına ilişkin bilinçlendirme, aile içi iletişimi güçlendirme, madde bağımlılığı ile mücadele, yurttaşlık- kentlilik- birlikte yaşama bilinci.

Proje kapsamında yapılacak olan gezilerden oluşacağına değinerek. Projenin zaman aralığı bir yıl (12ay), hedef kilesi bin altı yüz (1600) olduğunu belirtti.

Umuda yolculuk SODES açılışına İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Programlar Hastalıklar ve Kanser Şubesi müdürü Büşra Tapan Soğanda ve SODES Proje çalışanları katıldı. 

A+A-

HABERE YORUM KAT