1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Umke Ekibine "donma" Eğitimi

Umke Ekibine "donma" Eğitimi

Umke Ekibine donma Eğitimi
A+A-

Aksaray'da Ulusal Medikal Kurtarma Ekibine (UMKE) "Donma vakalarına müdahale" konulu bir eğitim semineri düzenledi. Kış mevsiminde karşılaşılabilecek vakalardan biri olan donmalara dair verilen semi

Aksaray'da Ulusal Medikal Kurtarma Ekibine (UMKE) "Donma vakalarına müdahale" konulu bir eğitim semineri düzenledi.
Kış mevsiminde karşılaşılabilecek vakalardan biri olan donmalara dair verilen seminerde, müdahale sürecine ilişkin bilgi paylaşımları da yapıldı. Donmanın üç safhasından oluştuğunu ifade eden UMKE Eğitmen Hemşiresi Hülya Kurt, birinci derece donmaların en hafif donmalar olduğunu ve erken müdahalede iyileşmenin çok hızlı sağlandığını kaydetti. Birinci derece donmada deride solukluk, uyuşukluk ve halsizlik gibi belirtilerin olduğuna aktaran Kurt, "İkinci derecede donmalarda ise soğuk sürekliliğinde belirtiler ortaya çıkıyor. Zarar bölgede gerginlik, ödem, şişkinlik, ağrı ve içi su dolu kabarcıklar oluşur. Üçüncü derece donmalarda ise dokular geri dönülmez şekilde hasara uğruyor. Bu donma sürecinde canlı ve hatasız deriden kesin hatlarla ayrılan siyah bir bölge oluşuyor" dedi.
Donma vakalarına yapılabilecek ilkyardım müdahalelerinden de söz eden Hülya Kurt, donma sonrası oluşan su dolu kabarcıkların patlatılmaması gerektiğini vurguladı. Donmaya maruz kalan bölgenin üzerinin örtülmesini de tavsiye eden Kurt, "Donuk bölge ovulmamalı ve kendi kendine ısınması sağlanmalıdır. El ve ayaklar doğal pozisyonda tutulmalı, hasta ılık ortama alınıp sakinleştirilmesi sağlanmalı" diye konuştu.
(YC-AH-Y)

30.01.2013 14:12:39 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT