1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Uluslararası Genç Liderler Topluluğu Kuruluyor Ahmet Ün Diyarbakır

Uluslararası Genç Liderler Topluluğu Kuruluyor Ahmet Ün Diyarbakır

Uluslararası Genç Liderler Topluluğu Kuruluyor  Ahmet Ün    Diyarbakır
A+A-

Gençlik ve Değişim Derneği'nin koordinatörlüğünde ve Diyarbakır Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nin desteğiyle 2010 yılından beri hazırlıkları yapılan Uluslararası Genç Liderler Topluluğu'nun kuruluş haz

Gençlik ve Değişim Derneği'nin koordinatörlüğünde ve Diyarbakır Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nin desteğiyle 2010 yılından beri hazırlıkları yapılan Uluslararası Genç Liderler Topluluğu'nun kuruluş hazırlıkları tamamlanıyor.
2010 yılı Ağustos ayında 'Dünyayı Değiştirmeye Yerellerimizden Başlıyoruz' adlı proje kapsamında Avrupa'dan 40 gencin aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Avrupalı parlamenterlerin de bulunduğu bir platformda Diyarbakır'da bir araya gelerek süreç başladı. Daha sonra Diyarbakır'da gerçekleştirilen 'Step Forward (İleriye Adım)', 'EVS:Ethical, Value, Sacrifice', 'Reduce-Reuse-Recyle' adlı projelerle ve Avrupa'nın farklı ülkelerinde yapılan birçok eğitim ve toplantı ile devam etti. Bu kapsamda 15-22 Mart 2013 tarihleri arasında Diyarbakır'da 'EVS in the World (Dünyada Avrupa Gönüllü Hizmeti)' ve 4-10 Nisan 2013 tarihleri arasında yine Diyarbakır'da 'European Youth Strategy for Sustainable Youth Policies (Sürdürülebilir Gençlik Politikaları için Avrupa Gençlik Stratejisi)' adlı eğitim kursları gerçekleştirilecek. AB Eğitim ve Gençlik programları tarafından desteklenen 'EVS in he world ' adlı eğitim kursuna: İtalya, Romanya, Macaristan, Malta, Beyaz Rusya, Ukrayna, Gürcistan ve Ermenistan'dan 30 genç Diyarbakır'da 7 günlük bir eğitim alacak. AB Eğitim ve Gençlik programları tarafından desteklenen 'European Youth Strategy for Sustainable Youth Policies, Sürdürülebilir Gençlik Politikaları için Avrupa Gençlik Stratejisi' adlı proje kapsamında ise 6 günlük bir seminer gerçekleştirilecek. Seminer kapsamında Portekiz, Litvanya, Romanya, Macaristan, Malta, Bulgaristan, Slovakya ve Norveç'ten 30 genç yine Diyarbakır'da buluşacak. Avrupa, komşu ülkeler ve daha sonrasında ise Ortadoğu'dan genç liderlerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, politikacıların, belediye başkanlarının içerisinde yer alacağı Uluslararası Genç Liderler Topluluğu kuruluş toplantısını en az 35 farklı ülkeden onlarca gencin katılımıyla Diyarbakır'da gerçekleştirmeyi planlanıyor. Ekim ayı içerisinde kurulması planlanan topluluğun temel amaçlarından biri gençlerin karar alma süreçlerinde doğrudan yer almalarını sağlamak olacak. Topluluk ayrıca, bölgede ve dünyada yaşanan tüm gelişmelere karşı uluslararası bir güç oluşturma, ortak tepki verme, kendi yerellerinde kamuoyu oluşturarak bir baskı mekanizması kurma, gençler adına politika üretme ve takipçisi olmayı hedefliyor.
(ÜN-YRT-AŞ-Y)

12.02.2013 17:41:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT