1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uluslararası Emek Buluşması

Uluslararası Emek Buluşması

Uluslararası Emek Buluşması
A+A-

HAK-İŞ ile HİZMET-İŞ Sendikası'nın kuruluşlarının 34. yıl dönümü dolayısıyla 'Uluslararası Emek Buluşması' düzenlenecek. İki ana programla başlayacak etkinliklerin ilki 23 Ocak 2013 Çarşamba günü Hİ

HAK-İŞ ile HİZMET-İŞ Sendikası'nın kuruluşlarının 34. yıl dönümü dolayısıyla 'Uluslararası Emek Buluşması' düzenlenecek.
İki ana programla başlayacak etkinliklerin ilki 23 Ocak 2013 Çarşamba günü HİZMET-İŞ Sendikası'nın Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı ve HİZMET-İŞ Kadın, Engelliler, Kültür-Sanat ve Gençlik Komiteleri toplantıları ile başlayacak. Bir sonraki gün ise 34. yıldönümü etkinliklerinin ikinci programı gerçekleştirilecek. Ankara Dedeman Otel'deki programa yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda isim katılacak.
Bu yılki etkinliklerin teması ise "Su-Sanitasyon ve HIV" olarak belirlendi. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası ile TİKA'nın ortak organizasyonuyla gerçekleştirilecek Uluslararası Emek Buluşması başlıklı "Su-Sanitasyon-HIV" konulu sosyal zirveye Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna, Eritre, Fas, Fransa, Irak, İran, Kamerun, Kongo, Kosova, KKTC, Malavi, Moritanya, Nijerya, Pakistan, Ruanda, Senegal, Somali, Sudan, Suriye, Tanzanya, Uganda, Yemen, Zambiya'dan 35 sendika ve 70'i aşkın sendikacı katılacak. Açılış konuşmalarını HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın yapacağı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da teşrif etmesi beklenen etkinliklere Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Mısır Arap Cumhuriyeti Çalışma Bakanı Khaled Alahazry, Çorum Milletvekili-TBMM İdare Amiri ve HAK-İŞ Onursal Başkanı Salim Uslu, Manisa Milletvekili ve HİZMET-İŞ Kurucu ve Onursal Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas da katılarak birer konuşma yapacaklar.
Sabah açılış bölümünde Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisi ile başlayacak etkinliklerin öğleden sonraki kısmında "Geleceğimiz Suyumuz Kadardır" konsepti doğrultusunda Prof. Dr. Mehmet Karataş tarafından "Suyun Ekolojik Önemi", Prof. Dr. Kadri Yürekli tarafından "Türkiye Su Kaynaklarının İçme Suyu Açısından Değerlendirilmesi", Uganda'dan programa katılan Ouma Naphtal Mugeni tarafından "HIV ile Mücadele ve Mevcut Durum-STK'ların ve Sendikaların Rolü" başlıklı sunumlar gerçekleştirilecek. Ayrıca Karikatürist Yalçın Turgut Balaban'ın çizimlerinden oluşan "Su ve Sanitasyon Hakkına Dair" isimli bir de karikatür sergisinin açılacağı etkinliklere emek dünyası, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, bilim ve sanat camiası ve medya temsilcilerinden çok sayıda isim katılacak. 34. kuruluş yıldönümü etkinliklerinin gündüz bölümü, sonuç bildirisinin okunması ve ikili işbirliği anlaşmalarının imzalanması ile sona erecek.
34. yıldönümü etkinlikleri ile ilgili bir açıklama yapan HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, her etkinliğe sosyal bir boyut kazandırmaya çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'nin gelişimine paralel olarak HAK-İŞ ve üye sendikaları da küresel bir vizyonla hareket ediyor. HAK-İŞ uluslararası emek hareketinde inisiyatif alıyor. Uluslararası alanda Türkiye sendikal hareketinin gücünü ve ağırlığını taşıma ve temsil etme gayreti içindeyiz. Genel işler işkolunun en büyük, ülkemizin ise ikinci büyük sendikası olan HİZMET-İŞ'in 15 ülkeden 22 sendika ile işbirliği anlaşması var. Uluslar arası Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu (PSI) ve Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu'nun (EPSU) aktif ve önde gelen üyelerinden biri olan sendikamız HİZMET-İŞ'in daha birçok ülke sendikası ile işbirliği çalışmaları sürüyor. 34. kuruluş yıldönümü etkinliklerimizde de katılımcı birçok ülke ile anlaşma imzalayacağız" dedi.
34. kuruluş yıldönümü programı akşam verilecek protokol yemeği ile sona erecek.
(BK-CC-Y)

21.01.2013 12:40:30 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT