1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uluslararası Bilim Olimpiyatları Hazırlıkları Başladı

Uluslararası Bilim Olimpiyatları Hazırlıkları Başladı

Uluslararası Bilim Olimpiyatları Hazırlıkları Başladı
A+A-

Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında Türkiye'yi temsil edecek öğrenci adaylarına yönelik düzenlenen TÜBİTAK Kış Okulu Antalya'da devam ediyor. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB)

Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında Türkiye'yi temsil edecek öğrenci adaylarına yönelik düzenlenen TÜBİTAK Kış Okulu Antalya'da devam ediyor.
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından gerçekleştirilen 20. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile 17. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatında dereceye giren 144 öğrenci, 2013 Uluslararası Bilim Olimpiyatları hazırlık kapsamında düzenlenen kış okuluna katılıyor.
Olimpiyat hazırlıkları için Antalya'ya gelen öğrenciler, ders ve etütlerin yanı sıra çeşitli sosyal ve bilimsel etkinliklere katılacak. Kış okulunda öğrencilere Akdeniz, Ankara, Atılım, Hacettepe, Gazi, ODTÜ, Bilkent, Ege, Kocaeli, Koç, Boğaziçi, Yıldız Teknik, Karadeniz Teknik, TOBB ETÜ, Yaşar, Mersin, Ahi Evran ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitelerinden konusunda deneyimli öğretim üyeleri tarafından eğitim verilecek. Kış okulu sonrasında farklı zamanlarda yapılacak sınav ve yetiştirme kurslarının ardından Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında Türkiye'yi temsil edecek ekipler oluşturulacak.

13 ŞEHİRDEN 144 ÖĞRENCİ KIŞ OKULUNA KATILDI
TÜBİTAK Kış Okulu'na Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Manisa, Samsun ve Şanlıurfa'daki 54 farklı okuldan toplam 144 öğrenci katıldı. Öğrencilerin 18'i bilgisayar, 24'ü biyoloji, 19'u fizik, 25'i kimya ve 58'i de matematik dalında olimpiyatlara hazırlanıyor. Antalya'daki Kış Okulu 16 Şubat'ta sona erecek.
Uluslararası Olimpiyatlarda derece alan öğrencilere para ödülü verileceği, olimpiyat takımlarında yer alarak üniversitelerin doğa bilimleri, mühendislik, teknoloji, tıbbi veya tarımsal bilimlerden birine kayıt yaptıran öğrencilerin de TÜBİTAK'ın üniversite lisans bursiyeri olmaya hak kazanacağı bildirildi. Olimpiyat takımlarına seçilen öğrencilerin LYS'ye girdikleri yıl, bir defaya mahsus olmak üzere uluslararası yarışmada aldıkları derecelerle orantılı ek katsayı uygulamasından, bu olimpiyatlarda altın, gümüş veya bronz madalya kazananlar ise üniversitelere sınavsız yerleştirilme olanaklarından yararlanacağı kaydedildi.
(SK-GS-Y)

09.02.2013 13:44:44 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT