1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. UKRAYNA'DA ŞİDDET TIRMANIYOR

UKRAYNA'DA ŞİDDET TIRMANIYOR

UKRAYNA'DA ŞİDDET TIRMANIYOR
A+A-

Kiev'de hükümet karşıtlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 9 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Muhaliflerin, İçişleri Bakanlığının ültimatomuna rağmen dağılmadıkları bildiriliyor.

Kiev'de hükümet karşıtlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 9 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Kiev'de bir polis sözcüsü Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada, başkentte hükümet karşıtları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda aralarında iki polis memurunun olduğu dokuz kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.


İçişleri Bakanlığı, hükümet karşıtlarına gösterilerini sonlandırmaları için bugün saat 18.00'de sonlanacak bir ültimatom vermiş, protestocuların dağılmaması durumunda, kamu düzeninin sağlanması için gerekli önlemlerin alınacağı duyurulmuştu.

"MEYDANI TERKETMEYECEĞİZ"
Muhalifler, ültimatoma rağmen meydanı boşaltmayacaklarını açıkladılar. Muhalif siyasetçi Vitali Kliçko, sadece kadın ve çocuklara meydanı terk etme çağrısı yaparken, "Burada Maidan Meydanı'ndayız ve onlara burayı temizleme imkânı vermeyeceğiz" dedi.


Kliçko, daha fazla kan dökülmemesi gerektiğini vurgulayarak, yarın Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile yeni müzakerelerin başlayacağını açıkladı.


Öte yandan akşam saatlerinde en az 30 protestocunun Pazar günü boşaltılan belediye binasında geçici bir revir kurdukları, bazı protestocuların da binanın dışında nöbet tuttukları bildirildi.
Ukrayna Başsavcılığı ise tüm kanlı eylemlerden muhalifleri sorumlu tuttu. Başsavcı Viktor Pşonka bugün yaptığı açıklamada, her bir yaralıdan, her bir yakılan araçtan ve kırılan camlardan, kitleleri organize eden muhaliflerin sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti. Pşonka, sorumlulara en ağır cezaların verilmesini talep ederken, sadece hükümetin barışçıl bir çözümden yana olduğunu öne sürdü.

ŞİDDETİ SONLANDIRMA ÇAĞRISI
AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Brüksel'de yaptığı açıklamada, her türlü şiddeti kınadığını belirterek, Ukrayna'daki hükümeti, siyasi krizin sebepleriyle ilgilenmeleri konusunda uyardı. Ashton, iktidardaki siyasilerin kalıcı olarak krizi sona erdirecek koşulları yaratması gerektiğini kaydetti.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, şiddetin tırmanmasından 'ciddi endişe' duyduğunu belirterek her iki tarafı şiddetten uzak durmaya ve bir an önce yeniden diyalog kurmaya çağırdı.

A+A-

HABERE YORUM KAT