1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Uğur Mumcu Ölümünün 20. Yılında Anıldı

Uğur Mumcu Ölümünün 20. Yılında Anıldı

Uğur Mumcu Ölümünün 20. Yılında Anıldı
A+A-

Gazeteci Uğur Mumcu, bombalı suikast sonucu katledilişinin 20. yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) ve demokratik kit

Gazeteci Uğur Mumcu, bombalı suikast sonucu katledilişinin 20. yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) ve demokratik kitle örgütlerinin de katkı koyduğu bir etkinlikle anıldı.
Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'ndeki Uğur Mumcu'yu anma gecesine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Türkegül Kocaoğlu, İzmir Milletvekilleri Alaattin Yüksel, Prof. Dr. Oğuz Oyan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, gazeteciler ve yazarlar katıldı. Büyük ilgi gören anma gecesine TOBAV Genlik Korosu'nun şarkıları, bale gösterisi ve mandolin dinletisi renk kattı. Maria Rita Epik ise, Uğur Mumcu için yazdığı şarkıyı gitar eşliğinde seslendirdi. Sanatçı Gülsen Tuncer'in, Uğur Mumcu'nun "Sesleniş"ini okuması, salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

"EĞİLİP BÜKÜLMEMEK"
Uğur Mumcu ile ilgili anılarını anlatan gazeteci yazar Uğur Dündar, Türkiye'de soruşturmacı gazeteci olmanın dünyanın gelişmiş ülkelerine oranla çok zor ve tehlikeli olduğunu, Uğur Mumcu'nun ve onun izinde yürüyenlerin saldırılara hedef olduğunu söyleyerek, "Ben de 1.5 yıldır ekranda yokum. Ama siz halkın yani gerçekleri öğrenme hakkınızın dışında hiçbir gücün önünde eğilip bükülmüyorsanız, sadece topluma hizmet ediyorsanız yıkamıyorlar, düşüremiyorlar. O çamurlar sizin tertemiz giysinize yapışmıyor ve toplum öyle sahip çıkıyor ki, hala sizi soruyor, sizi istiyor" diye konuştu.
Gazeteci yazar Soner Yalçın, Uğur Mumcu'nun öğrencisi olduğunu ve hakikat aşkı ile aşılandığını belirtti. Yalçın, Uğur Dündar'ı artık televizyonda görmek yerine, İstanbul Belediye Başkanı olarak görmeyi istediğini de belirtti.
Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Serdar Kızık, Uğur Mumcu'yu yitirmenin acısı ve hüznünü 20 yıldır yaşadıklarını ancak onun öğrettiği yolda mücadeleye devam ettikleri söyledi.

"MUMCU ARTIK KÖK SALDI"
Sinema ve tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer, Uğur Mumcu'nun gerçek bir devrimci olduğunu belirterek, bugün yazdıklarının bir bir gerçekleştiğini ancak umutsuzluğa geçit vermeyeceklerini söyledi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, giderek artan, çoğalan, salonlara sığmayan kalabalıkların, Uğur Mumcu'nun düşüncesi, ideolojisi ve dünya görüşünün kök saldığının bir göstergesi olduğunu ifade ederek, "Günümüz Türkiye'sini 23 yıl öncesinden yazabilen bir kalem, devrimci, gazeteci toplumda kök salmıştır. Bizim çocuklarımızdan sonra, torunlarımız, torunlarımızın da torunları Uğur Mumcu'nun düşüncelerini yaşatacak, bu ülke asla emperyalistlerin güdümünde kalmayacaktır. Karanlığın en yoğun olduğu zaman aydınlık yakındır" dedi..
Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ümit Zileli de bugün ülkenin bıçak sırtında olduğunu, Türkiye'nin cennetin kapısın açacak yeteneğe sahip olduğuna işaret ederek, "Önemli olan miskinlikten kurtulmamız. Üzerimizdeki ölü toprağını atıyoruz. Çok yakında güneşli günler göreceğiz" şeklinde konuştu.
(EA-ERG-Y)

25.01.2013 10:47:37 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT