1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Uğur Mumcu Nazilli'de Anıldı

Uğur Mumcu Nazilli'de Anıldı

Uğur Mumcu Nazillide Anıldı
A+A-

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 20. yılında Nazilli'de siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin düzenlediği etkinlikle anıldı. Uğur Mumcu'nun 24 Ocak 1993'de öldürüldüğünü anımsatan CHP Nazilli

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 20. yılında Nazilli'de siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin düzenlediği etkinlikle anıldı.
Uğur Mumcu'nun 24 Ocak 1993'de öldürüldüğünü anımsatan CHP Nazilli İlçe Başkanı Cavit Yenipazarlı, "Tetiği çeken bombayı koyan piyonların ardında ki ulus ötesi azmettiricilerin, yönlendiricilerin suikasttaki konumları bu güne kadar yeterince değerlendirilmiş, aydınlatılmış değildir. Ancak mahkemenin tam 20 yıl sonra verdiği kararla Mumcu, Kışlalı, Aksoy ve Üçok cinayetlerini gerçekleştiren 3 sanığa örgüt kurmaktan 12.5 yıl, 5 sanığa ise örgüt üyeliğinden 6.3 yıl ceza verildi. Ayrıca mahkeme, Uğur Mumcu'ya ait 06 YR 245 plakalı aracın enkazını mirasçılarına iadesine karar verdi. Uğur Mumcu, Kurtuluş Savaşı'nı gerçekleştiren önderliğin iradesinin, birikiminin ülkesini savunan Türk halkının özverisinin ve heyecanının somutlaştığı bir kimlikti. Çeyrek yüzyıldır başta Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğlu olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk ulusunun temel değerlerinin simgeleşmiş muhafızları olan yeri doldurulamayacak insanlarına, aydınlara yönelik suikastların ardındaki ulus ötesi güçler dikkatten kaçırılmamalıdır. Uğur Mumcu, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların aksine, Türk ulusuna ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik ulus ötesi komploların derin komuta merkezlerini, azmettiricilerini keşfedip, tetikçilerin ardındakilere dikkat çekmenin bedelini hayatıyla ödedi. Türk ulusunun fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür seçkin evlatlarının katlinden birinci derecede emperyalizm, Uğur Mumcu'suz bir Türkiye'de daha rahat hareket olanağı bulması nedeniyle son derece mutludur. İşbirlikçi sermaye, Türk halkının soyulmasında ulus ötesi güçlere birlikteliğini tüm açıklığıyla teşhir eden araştırmacı gazetecinin yokluğunda daha rahattır. Rüzgargülü misali yön değiştiren, emperyalizmin her gün övülecek yeni bir özelliğini keşfeden numaralı Cumhuriyetçiler, kurdukları medya köşelerinde ki çarpıtmalarını, sömürü savunuculuğu yolunda ki demagojilerini teşhir edecek bir Uğur Mumcu'nun tedirginliğinden kurtuldukları için mutludurlar. Bizler Cumhuriyet'in, çağdaşlığın, demokrasinin Atatürk devrimlerinin, ulusal bütünlüğün yılmaz savunucusu Uğur Mumcu'nun kaybından duyduğu acıyı bir kez daha ifade ederken, onun uğruna yaşamını verdiği değerlerin savunucusu olmayı sürdüreceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz" dedi.
(ÜÖ-MB-İK)

24.01.2013 17:50:45 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT