1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tutuklu Vekil Aktaş'tan Bakan Ergin'e Soru Önergesi

Tutuklu Vekil Aktaş'tan Bakan Ergin'e Soru Önergesi

Tutuklu Vekil Aktaştan Bakan Ergine Soru Önergesi
A+A-

Tutuklu Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Kemil Aktaş’ın talebi doğrultusunda BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken tarafından hasta mahpuslarla...

Tutuklu Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Kemil Aktaş’ın talebi doğrultusunda BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken tarafından hasta mahpuslarla ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verildi.


Yazılı bir açıklama yayınlayan İdris Baluken, 31 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6411 Sayılı Kanun'la, Ceza İnfaz Kanunu’nun 16. maddesinde yapılan değişiklik ile hasta mahpusların cezalarının ertelenmesinin öngörüldüğünü söyledi. Baluken, “31 Ocak 2013 tarihinden bu yana belirtilen değişiklik yürürlükte olmasına rağmen ağır hasta durumda olan mahpusların tahliyeleri geciktirilmekte ve telafisi zor sonuçlar ortaya çıkmaktadır. İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ümit Aydın adlı mahpusta şu an ölüm ile karşı karşıyadır. 1996 yılında örgüt üyeliği suçundan ceza alarak tutuklanan Ümit Aydın, 2003 yılında karaciğer nakli olur ve 2004 yılında sağlık sebebiyle cezası ertelendi. 13 Haziran 2012 yılında tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde KCK soruşturması kapsamında gözaltına alınarak tekrar tutuklanmıştır. Aralık 2012 yılında tutuklu bulunduğu Diyarbakır Cezaevi’nde karaciğer transplantasyonu geçirmesi nedeniyle organ naklini yapan Ege Üniversitesi’ne nakledilmiştir. Buradaki tetkiklerden her iki böbreğinin de zarar gördüğü tespiti yapılmış olup halen Kırıklar Cezaevi’nde tutukluluk hali devam etmektedir. Bu bağlamda Ümit Aydın adlı mahpus ile ilgili bakanlığınıza ulaşan bir başvuru var mıdır? Varsa nasıl bir cevap verilmiştir? Ümit Aydın’ın tedavi gördüğü bilinmesine rağmen, tedavisi kesilerek gözaltına alınıp tutuklanması ve sonrasında durumun ağırlaşmasında sorumluluğu bulunanların tespiti için bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Ümit Aydın’ın mevcut sağlık durumu ile cezaevi koşullarında hayatını idame ettiremeyeceği ortadayken, cezasının ilgili kanuna göre ertelenmemesinin sebebi nedir? 31 Ocak 2013 tarihinden bu yana kaç hasta mahpus ile ilgili sağlık raporları bakanlığınıza ulaşmıştır? Bu mahpusların isimleri nedir? Bakanlığınıza raporları ulaşan mahpuslardan kaçı ağır hastalık sebebiyle tahliye edilmiştir? Kaç mahpusun talebi ret edilmiştir? Ret gerekçeleri nelerdir? Sivil toplum örgütlerince tespit edilen 122’si ağır hasta, 108’i acil tedaviye ihtiyaç duyan olmak üzere 230’u ağır 411 mahpusun ilgili kanuna göre serbest bırakılmamasının sebepleri nelerdir? Bakanlığınızın bu konuda yapmış olduğu bir tespit var mıdır? Tüm mahpusları kapsayacak bir sağlık taraması yapmayı düşünmekte misiniz? Mahpusların sağlık durumlarında telafisi zor tahribatların ortaya çıkmasında bakanlığınıza bağlı cezaevlerinin koşullarının ne şekilde etki ettiğine dair bir araştırma ve tespitiniz var mıdır?” sorularını yöneltti.

A+A-

HABERE YORUM KAT