1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tutsaklar İçin Çağrı

Tutsaklar İçin Çağrı

Tutsaklar İçin Çağrı
A+A-

12 Ekim tarihinden beri tutuklu bulunan ve 19 Nisan'da mahkemeye çıkacak olan belediye eşbaşkanı Diba Keskin ve tutuklu belediye yöneticileri ile ilçedeki diğer tutuklular için çağrıda bulunuldu.

Erciş Belediyesi eş başkan vekili Güler Avcı'nın da dahil olduğu çağrıda eşbaşkan Keskin ve diğer tutukluların serbest bırakılması istendi.

12 Ekim günü gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle tutuklanarak Sincan Kapalı Kadın Cezaevine gönderilen belediye eşbaşkanı Diba Keskin ve daha sonra tutuklanarak Van M Tipi Cezaevine gönderilen Belediye Grup Başkan vekili Mecit Sargut, Belediye Eş başkan yardımcısı M.Nuri Çiçek  ve meclis üyesi Halil Yılmazer ile birçok Ercişli siyasetçi ve kurum temsilcisi 19 Nisan'da Erciş Adliyesi'ndeki  ilk duruşmasına çıkacak.Eş Başkan Diba Keskin ve diğer tutukluların serbest bırakılmasını isteyen aralarında Erciş Belediyesi eş başkan vekili Güler Avcı'nın da bulunduğu yurttaşlar,19 Nisan'da görülecek mahkeme için çağrıda bulundu.

''Erciş'liler iradelerine sahip çıkmalı''

Görülecek mahkemeye ilişkin konuşan Erciş Belediyesi Eşbaşkan Vekili Güler Avcı tutukluların Erciş'in iradesi oluğunu belirterek duyarlılık çağrısında bulundu. Avcı, 19 Nisan'daki duruşmada Eşbaşkan Diba Keskin, belediye yöneticileri ve diğer Erciş'li siyasetçi ve kurum temsilcilerinin  serbest bırakılmasını istedi. Tutuklu bulunanların  Erciş'in iradesi olduğunu belirten Avcı, Erciş'lileri 19 Nisan'da iradelerine sahip çıkmaya davet etti.

''Herkes ondan razıydı''

Daha sonra konuşan Osman Noyan isimli yurttaş , Erciş halkının tüm kesimleriyle belediye Eşbaşkanı Diba Keskin'in hizmetlerinden razı olduğunu söyleyerek tutuklamaların  siyasi olduğunu belirtti. Noyan, yapılacak mahkeme için duyarlılık çağrısında bulunarak Keskin ve diğer belediye yöneticilerin serbest kalmasını istedi.

''Erciş sokakları eş başkanı bekliyor''

Belediye çalışanı Gizem Gül ise yerel seçimlerde bir ilk olarak Diba Keskin'in belediyeye seçilerek kadının rengini ,duruşunu ve şefkatini  belediyeye taşıdığını belirttiği konuşmasına  şöyle devam etti, ''Klasik zihniyetin tabularını yerle bir etti,feodal düzene boyun eğmedi ve erkeklerin yıllarca sağlayamadığı düzeni kadın olarak başardı. Bizim için  başkandan öte bir  anneydi.En zor durumlarda yanımızdaydı. Bunu hazmedemeyen erk iktidar aklı Diba Başkanı 27 hafta önce tutukladı. Ancak Diba başkanın bedenen tutsak edilmesinden sonra  hepimizin birer Diba Başkan olduğu gerçeği onun tutuklayanların yüzlerine çarptı. 19 Nisanda Diba Başkanın ait olduğu yere döneceğine  inancımız tam. Bizler ve Erciş sokakları Diba Başkanı bekliyor.'' 

A+A-

HABERE YORUM KAT