1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tuşba'nın Çehresi Değişiyor

Tuşba'nın Çehresi Değişiyor

Tuşba'nın Çehresi Değişiyor
A+A-

Van’ın Tuşba Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü, yaptığı çalışmalarla ilçenin çehresini değiştirecek projeleri hayata geçiriyor.

Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin belediye ilk kurduğunda oluşturduğu Plan ve Proje Müdürlüğü bünyesindeki ekipler tarafından Tuşba'nın çehresini değiştirecek projeler hazırlanarak hayata geçiriliyor.

Yapılan çalışmalar kapsamında AB Hibe Fonları, Yerel ve Ulusal Hibe Fonları, TÜBİTAK, DAKA, DAP, SODES, TKDK gibi Bakanlıklar ile büyük elçiliklerin sunduğu mali destek kaynaklarından faydalanılarak Tuşba ilçesine 'Mega Projeler' kazandırılıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tuşba Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Ömer Fikret Şahin, “Plan ve Proje Müdürlüğü olarak Belediye Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’den aldığımız güç ve destek ile müdürlüğümüz bünyesinde evvela proje eğitimleri alan bir proje ekibi teşkil ettik. Bu ekip ile birlikte modern, eser bırakan ve gelişen belediyecilik anlayışıyla 'Halka Hizmet Hakka Hizmettir’ anlayışını benimseyerek Tuşba ilçesini modern, gelişmiş ve kalkınmış bir ilçe halinde en az yüz yıllık bir perspektifte tasarlamak ve yaşanabilir bir hale getirmek için üstün çaba sarf ediyoruz. Vatandaşlarımızın yaşam standartlarını en iyi düzeye getirmek bizim asli görevimizdir. Bizler, başkanımızın talimatıyla ve üstün çalışma azmiyle önemli projeleri Van'ımıza, Tuşba'mıza kazandırıyoruz ve kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Tuşba Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü ile diğer birim müdürlüklerinin işbirliği sonucu hayata geçirilecek projeleri de anlatan Şahin, “Kalecik Seyir Tepesi Yapım İşi Projesi 1.067.381,00 TL bütçeli DAKA destekli proje olup, Van ilinin turizm potansiyelinin ortaya çıkarılarak, marka kentler ve cazibe merkezleri oluşturarak Van’ın iç ve dış turizm gelirlerinden hak edilen payı kazandırılmak amacıyla hazırlanmış ve Tuşba’mıza kazandırılmıştır. Ayanıs Kalesi'nin Turizme Kazandırılması Projemiz Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığı ile 1.355.476,00 TL bütçeli, DAKA destekli bir projedir. Amacı Urartu yerleşimleri arasında özel bir yere sahip olan ve turizm açısında hiç bilinmeyen ancak Göbekli Tepe’yi aratmayacak Ayanıs Kalesi ve Ayanıs Tapınağı'nın teşhiri ve tanıtımının yanında alanın kısmi ören yeri olarak hem turizme kazandırmak hem de alanda uzun yıllarda beri yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan ve korunması gereken yapıların korunması yanında genelde bölge turizmine, özelde ise Van ili Tuşba ilçesinin turizmine katkı sağlayacaktır.

Tarihimizi ve kültür mirasımızı koruma amaçlı Geleneksel Van Evleri Projesi 1.285.843,84 TL bütçeli DAKA destekli olup, bu proje ile Van ilinin tarihi değerlerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması, kentin tarihi dokusunun ortaya çıkarılması, Van ilinin turizm potansiyelinin ortaya çıkarılarak turizm gelirlerinden hak edilen payın ilimize kazandırılması ve turizm sektörü canlandırılarak, geleneksel Van evleri mahallesinde yaşam alanı olarak tüm insanlığa geçmişten günümüze Van kültürünü ve geleneklerini yeni kuşağa aktarmak, kaybolmaya yüz tutmuş bir çok el sanatları ve yöresel yemek ve Van kahvaltısının verilebileceği bu alanda yeni istihdam alanları yanında Van Gölü’nde gün batımını tüm dünyada en iyi izleneceği bir alan oluşturulmuştur. Projelerimizin en önemlilerinden biri de Artık Benimde Bir Parkım Var Projemiz’dir. 487.500,00 TL bütçeli Kalkınma Bakanlığı - SODES destekli bir proje olup, ilçemize bağlı 24 kırsal ve merkez mahallelerde oyun oynama imkânı olmayan çocuklara 24 adet modern çocuk oyun parkı kurmak, Tuşbalı çocuklarımızı TSE standartlarında, modern ve mükemmel oyun gruplarında oynatmak ve onları mutlu etmek amacıyla hazırlanmış, Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından tümü tamamlanarak çocuklarımızın sürekli kullandıkları çocuk oyun grupları Tuşba’mıza kazandırılmıştır. Tuşba Proje Okulu Projesi 15.000,00 TL bütçeli, DAKA destekli bu projemiz ile Tuşba Belediye Başkanlığı personelinin AB hibe fonlarına ve yerel ve ulusal fonlara yönelik proje yazma ve yürütme konularında uzmanlaşmalarını sağlamak ve Tuşba’mıza güzel projeler kazandırmak hedeflenmiş, başarıyla tamamlanarak beklenilen sonuca ulaşılmış ve mükemmel bir proje ekibine kavuşulmuştur.

Tuşba Belediyesi'nin sahip olduğu sahil hattının mevcut durum ve potansiyel analizinin yapılarak yeniden yapılandırılmasına yönelik fizibilite çalışmaları ve imar durumu analizlerinden elde edilecek veriler doğrultusunda kentsel yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağlayarak Tuşba’mızı modern ve ferah bir sahile kavuşturmak amacıyla Tuşba İlçesi Sahil Hattının Yeniden Yapılandırılması (Fizibilite) Çalışmaları Projesi 99.250,00 TL bütçe ile DAKA’dan geçmiş, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün yaptırdığı fizibilite sonucunda mega projelerimiz arasında yer alan İskele Sahil Rekreasyon Projesi’nin 1. Etabı Kalkınma Bakanlığı DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı destekli olarak 7.930.785,90 TL bütçe ile Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından ihalesi yapılmış ve yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır. Bunun yanı sıra Sıhke Gölü çevresinde halkımızın aileleri ile birlikte huzurla gidip gezeceği bol oksijenli güzel piknik alanları, dinlenme ve oyun alanları oluşturmak amacı ile hazırlanan Tuşba Belediyesi Hizmette Sınır Tanımıyor Projemiz 115.000,00 TL bütçeli olup Kalkınma Bakanlığı-SODES desteği ile belediyemize kazandırılmıştır.

Söz konusu proje ile B tipi mesire alanı Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından ilimize kazandırılacaktır. Bu projelerimizin yanı sıra sosyal projelerimiz içerisinde yer alan Umutlar Tuşba Belediyesi İle Yeşeriyor Projesi 8.000,00 TL bütçeli olup, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü - Van İl Orman İşletme Müdürlüğü - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi - Van Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından desteklemektedir. Proje çevre bilinci oluşturmak ve ağaçlandırma nihai hedef kapsamında kullanılacak 3 bin adet badem ve 7 bin adet ceviz fidanı üretmek maksadıyla Van ili Tuşba ilçesi okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve engelli okullarındaki çocukları, tohumdan fidan yetiştirmek yolu ile tarımsal kuraklık ve erozyonla mücadelenin aktörleri yapmak amacıyla hazırlanmıştır. Bir diğer projemiz ise bizim geleceğimiz olan gençlerimiz için hazırladığımız projeler kapsamında 5 Adet Çok Amaçlı Saha ve 1 Adet Sentetik Çim Saha Projesi’dir. Bu projemiz 1.180.000,00 TL bütçeli olup, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı desteği ile gerçekleştirilmiştir. İlimizin 2014 yılında büyükşehir olmasıyla beraber kurulan Tuşba Belediyemiz, 8’i merkez 59’u kırsal olmak üzere toplam 67 mahalleden meydana gelmekte ve yaklaşık 150 bin nüfusu barındırmaktadır. Nüfusun yoğunluğunu gençler oluşturmaktadır.

3-561.jpg

Bu gençlere ve spor yapmak isteyen vatandaşlarımıza uygun alan ve sahalar oluşturmak ve uygun ortamda spor yapmalarına imkân sağlamak için benzer projeler hazırlayarak ilgili kurumlara gönderdik ve bu alanda proje ve talep çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bununla birlikte 1 Adet Nizami Futbol Sahası Projesi 430.700,00 TL bütçeli, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı desteği ile Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından inşası yürütülmektedir. Öte yandan Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından DAP’a sunulan 168.020,40 TL bütçeli 11 Adet Hayvan İçme Suyu Projesi ile kırsal mahallelerimizdeki hayvancılık yapan vatandaşlarımızın rahat bir şekilde hayvanlarının içme suyunu sağlamaları amacıyla 200 beton ve 120 adet sac sıvat yaptırılmaktadır.

Tüm bu çalışmalarımızı yaparken annelerimizi de unutmadık. Annelerimiz için Anne Üniversitesi Projesi 15.000,00 TL bütçeli DAKA destekli projemiz, Tuşba Belediyesi (Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi -Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortak çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Proje ile iki farklı dönemde yaklaşık 150 anne ismini duydukları, belki bir dönem hayalini kurdukları, çocuklarının gittiği üniversiteyi yakından tanımaları ve rutinin dışına çıkarak farklı alanlarda sosyalleşmelerini, özgüvenlerinin yanı sıra verilen eğitimler ile önemli tecrübe kazanımları sağlanmıştır.

Ayrıca Plan ve Proje Müdürlüğü, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğünün ortak çalışmaları sonucu Türkiye Çevre Eğitim Vakfı-(TÜRÇEV)’na sunulan Ağartı Mahallesi Ayanıs Sahiline ait Ayanıs Mavi Bayrak Plajı Projesi başvurumuz, ulusal ve uluslar arası ilgili makamlar tarafından kabul edilmiştir” diye konuştu.

Tuşba Belediyesi’nin değerlendirme aşamasında olan projelerini de açıklayan Şahin, şöyle devam etti: “Sahil Yolu Projesi, Sahil Bandı Yolu ve Çevre Düzenlemesi, Tuşba’da Kadınlara Yönelik İş Geliştirme ve Merkezi Eğitim Merkezi (TUŞMEK), Tuşbalı Kadınlar Ekonomik ve Sosyal Yönden Güçleniyor, Tarımsal Sulama Suyu Tesisi Projesi 15 Kırsal Mahalle, Tuşba Belediyesi Kültür Merkezi Projesi, Eğitimi Tuşba’da Yamaç Paraşütü İle Kanatlandırıyoruz, Artık Evlerinizde Yalnız Değilsiniz (Bakıma Muhtaç Kişiler), Ateşte Çiçek Açacak (Ayaklı Tandır), Yeter ki Yürekler Engelli Olmasın (Engelli Şarj İstasyonları), Kolay Öğreniyorum Projesi, Hayvan Barınağı Projesi, Kapalı Spor Salonu Kompleksi Projesi, Güneş Enerjisi Projesi, Kapama Meyve (Kiraz) Bahçesi Projesi, Kapama Meyve (Kiraz, Elma, Kayısı, Ceviz) Bahçesi Projesi, Sağlıklı Yaşam İçin Tuşba’yla Sahaya, Tuşba Botanik Bahçesi Projesi şeklinde sıralayabiliriz. Bu projelerimiz hazırlanarak gerekli destek ve hibe fonları sağlanmak amacı ile gerekli mercilere iletilmiş ve değerlendirmeye alınmıştır. İnşallah daha güzel projelerle Tuşba’mızı ve Van’ımızı hak ettiği yere getirerek modern ve kültürü zengin bir turizm ilçesi yapacağız.”

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT