1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tuşba Belediyesi Van'ı Güzelleştiriyor!

Tuşba Belediyesi Van'ı Güzelleştiriyor!

Tuşba Belediyesi Van'ı Güzelleştiriyor!
A+A-

Van’ın Tuşba Belediyesi tarafından 'İskele Sahil Rekreasyon 1. Etap Projesi'nin temel atma töreni ile Mehmet Akif Ersoy Parkı’nın açılış töreni gerçekleştirildi.

DAP tarafından yaklaşık 8 milyon lira ile desteklenen projenin temel atma töreninin açılış konuşmasının yapan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, yıllardır söylenen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bir eserin temellerini attıklarını belirterek, artık Van'ın ve Vanlıların yüzünü Van Denizi'ne dönme günü geldiğini ve yıllardır ceremesini çektikleri Van Denizi’nin semeresini çekme zamanının geldiğini söyledi. Özgökçe, “Bugün Van’da yıllardan beridir söylenen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen en büyük eserlerinden bir tanesinin temel atma törenindeyiz. Bugün artık Van’ın ve Vanlıların yüzünü Van Denizi’ne dönme günüdür. Yıllardır sadece ceremesini çektiğimiz Van Denizi’nin semeresini çekme zamanı geldi diyoruz. Seçim vaatlerimizden bir tanesi de kazandığımız takdirde halkımızın gelip ailece dinlenebileceği, hoş vakit geçireceği Van Denizi sahilinde oturabilecekler mekanlar oluşturmaktı. İşte bugün bunu temelini atıyoruz. Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na ‘Mesire ve rekreasyon alanlarının desteklenmesi’ başlığında Tuşba Belediyesi olarak hazırlayıp sunduğumuz ‘İskele Sahil Rekreasyon 1. Etap Projesi’ yaklaşık 8 milyon lira ile desteklendi. Bugün temelini attığımız ve 12 ay süreli olan projemizi inşallah 2016 yılı sonu itibari ile halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz” dedi.

“MEHMET AKİF ERSOY PARKI 319 BİN TL HARCANARAK 60 GÜNDE YAPILDI”
Tuşba Belediyesi’nin çalışmalarından da söz eden Başkan Özgökçe, “Ayrıca Van’ın büyükşehir oluşu ile bize devredilen ve bugün açılışını yapacağımız Mehmet Akif Ersoy Parkımızın da aralarında bulunduğu parktan ziyade birer harabeyi andıran 5 parkımızı da yeniden düzenleyerek halkımızın aileleri ile gidip oturabilecekleri mekan haline getirdik. 3 bin 150 metrekare alana sahip olan Mehmet Akif Ersoy Parkımızı 319 bin TL harcanarak 60 gün içinde halkımızın kullanabileceği nezih bir ortam haline getirdik” şeklinde konuştu.

3-643.jpg

“SAHİL REKREASYON ALANINDAN EN AZ FAYDALANAN YER VAN’IN MERKEZİDİR”
AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay da, Tuşba Belediye Başkanına teşekkür ederek, “Bir süredir kendisini sıkıştırıyorduk, bir an önce başlayalım diye, bugün nihayet bu hayırlı hizmetin temeli atılmış olacak. Buradaki olay şudur; Van’ın denizi çok özel bir deniz, dünyada bunun eşi yok. Geçen hafta biliyorsunuz cuma günü burada başka temeller attık. Bazı yatırımlarda tamamlanmıştı hizmete açtık. Bu denizden ne kadar faydalanıyoruz? Mesele o, yani denizle yan yana olup da ondan faydalanmamak da bir eksikliktir. Şöyle Van Denizi’nin çevresine bakın. Denizden böyle sahil rekreasyon alanı olarak en az faydalanan yer Van’ın kendisidir. Edremit ilçemiz biraz faydalanır. Gevaş orada ada ve kilisenin olması gibi sebeplerle biraz sahilinde düzenlemeler var. Ondan sonra Tatvan’ın vardır. Ahlat ve Adicevaz’ın biraz sahile yakın yürüyüş alanları var, ancak Van merkezde yok gibidir. Erciş’in de azdır” şeklinde konuştu.

“DAP’TAN 20 MİLYON TL CİVARINDA BİR KAYNAK HİBE OLARAK AKTARILDI”
İlk defa bu proje ile Van merkezle Van Denizi arasında iyi bir rekreasyon alanı yapılacağına değinen Atalay, “Buradaki çirkin yapıların hepsi yıktırılacak. Buraya parklar, yürüyüş alanları, bisiklet yolları, havuzlar, çok amaçlı salonlar yapılacak. Çok amaçlı salonlardan birini Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı yapacak, onun da maliyeti yaklaşık olarak 3-4 milyon TL olacak. DAP Başkanlığımızın desteklediği bu birinci etap 8 milyon TL, ama bunun bir de ikinci etabı var, onun da çalışmaları yürütülüyor. Yani 20 milyon TL civarında bir kaynağı hibe olarak DAP Başkanlığımız belediyemize vermiş olacak. Birinci etaptan sonra da üniversiteye kadar bu sahil düzenlenecek” ifadelerini kullandı.

4-501.jpg

DAP Bölge İdaresi Başkanı Adnan Demir’in de kısa bir konuşma yapmasının ardından Van Valisi İbrahim Taşyapan da projenin önemine değinerek hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından 'İskele Sahil Rekreasyon 1. Etap Projesi' temel atma töreni atılarak, parkın açılışı yapıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT

2 Yorum