1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkmen Şehitleri Bursa'da Anıldı

Türkmen Şehitleri Bursa'da Anıldı

Türkmen Şehitleri Bursada Anıldı
A+A-

Baas rejimi döneminde 1980 yılında idam edilen Albay Abdullah Abdurrahman, Doç. Dr. Necdet Koçak, Adıl Şerif ve Rıza Demirci Bursa'da düzenlenen törenle anıldı. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakülte

Baas rejimi döneminde 1980 yılında idam edilen Albay Abdullah Abdurrahman, Doç. Dr. Necdet Koçak, Adıl Şerif ve Rıza Demirci Bursa'da düzenlenen törenle anıldı.
Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde okuyan Türkmen öğrenciler Baas rejimi döneminde şehit edilen Albay Abdullah Abdurrahman, Doç. Dr. Necdet Koçak, Adıl Şerif ve Rıza Demirci'yi unutmadı. Mehmet Akif Ersoy Salonu'nda düzenlenen törene İstanbul ve Bursa'dan da Türkmen davetliler katıldı. Tören, Kuran-ı Kerim ve Fatiha okunmasıyla başladı. Irak'ta şehit edilenler için saygı duruşu yapılırken, şehit edilen 4 kişinin fotoğrafları da salona asıldı. Salondaki davetlilere Irak'ta Türkmen'lere yönelik yapılan katliamlar hakkında bilgi veren Türkmen öğrencilerinden Mustafa Vacit Ağaoğlu, yapılan katliamların Türkmen tarihine acı bir leke olarak damga vurduğunu söyledi. 16 Ocak'ın Türkmenler açısından önemli bir tarih olduğuna dikkat çeken Ağaoğlu, "Irak Türkmenlerinin başına gelen pek çok acı günler vardır. 1940'larda İngilizler tarafından katliam yapıldı. Bunun yanında Kerkük katliamı oldu. Daha sonra 1991'de katliam yapıldı. Bu sebeple Türkmen milleti olarak 16 Ocak gününü Türkmen şehitleri günü olarak kabul ettik" dedi.
Konuşmanın ardından salondaki slayt gösterisinde bazı Türkmen öğrenciler duygulandı.
(ET-ÖZ-Y)

16.01.2013 20:27:37 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT