1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Türkmen Dağı Yamaçlarına 'ay Yıldız' Figürü Yerleştirildi

Türkmen Dağı Yamaçlarına 'ay Yıldız' Figürü Yerleştirildi

Türkmen Dağı Yamaçlarına ay Yıldız Figürü Yerleştirildi
A+A-

Mardin-Kızıltepe karayolu üzerinde Türkmen Dağı yamaçlarında bulunan 'Ne Mutlu Türküm Diyene' yazısı silinerek yerine Türk bayrağını oluşturan ay yıldız figürü yapıldı. Mardin-Kızıltepe karayolu ü

Mardin-Kızıltepe karayolu üzerinde Türkmen Dağı yamaçlarında bulunan 'Ne Mutlu Türküm Diyene' yazısı silinerek yerine Türk bayrağını oluşturan ay yıldız figürü yapıldı.
Mardin-Kızıltepe karayolu üzerinde bulunan 70. Mekanize Tugayı Askeri Kışlası'nın arkasında bulunan Türkmen Dağı yamaçları üzerinde uzun yıllardır yazılı olan 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözü silinerek, Türk bayrağını oluşturan ay yıldız figürü çizildi. Farklı dil ve kültürlerin bir arada barış içerisinde yaşadığı Mardin gibi bir şehirde; bütün diller ve dinlerin tıpkı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aynı birliktelikle yaşamaya devam edeceklerini ifade eden Mehmet Bayramoğlu adlı vatandaş, "Mardin halkının bir arada ve barış içerisinde yaşama kültürünü benimsemiş ve başarmış olmasını altında, ne dağlarda yazılı duran ifadelerde ne de çizili duran figürlere borçlu değiliz. Mardin'deki birliktelik dünyaya örnek gösterilecek bir birlikteliktir. Dolayısıyla Mardin halkı, birlikte yaşama kültürünün mayasını yüzyıllar öncesine dayanan medeniyette aramak çok daha sağlıklı olacaktır. Salt bir kimliği öne çıkarıp, diğer kimlikleri görmezden gelen bir bakış açısı Mardin'e yakışmıyordu. Bir Mardinli olmaktan çok bir insan olarak yazılı duran ifadenin sohbet ettiğim arkadaş çevremi de beni de rahatsız ediyordu. Geç de olsa bunun değiştirilip, yerine Misak-ı Milli sınırları içerisinde yaşayan bütün halkları kucakladığına inandığım bayrağımızın figürünün yerine yansıtılmış olması eskiye kıyasla çok daha isabetli bir karar olmuştur diye düşünüyorum" dedi.
(İA-YRT-AŞ-Y)

05.12.2012 13:13:58 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT