1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Türkiye'ye Getirilen Pkk'lı Kadınların Cenazeleri

Türkiye'ye Getirilen Pkk'lı Kadınların Cenazeleri

Türkiyeye Getirilen Pkklı Kadınların Cenazeleri
A+A-

Paris'te öldürülen PKK'lı 3 kadından Sakine Cansız'ın babası İsmail Cansız, "Zalimce hunharca yapılan bu katliama sessiz kalmayacağınıza bende inanıyorum" dedi. Paris'te öldürülen PKK'lı 3 kadının

Paris'te öldürülen PKK'lı 3 kadından Sakine Cansız'ın babası İsmail Cansız, "Zalimce hunharca yapılan bu katliama sessiz kalmayacağınıza bende inanıyorum" dedi.
Paris'te öldürülen PKK'lı 3 kadının cenazelerini karşılamak üzere Atatürk Havaalanı İç Hatlar Terminali önünde 500 kişilik bir grup toplandı. Cenazelerle birlikte Diyarbakır'a gitmek üzere havaalanına gelen BDP Milletvekilleri Sabahat Tuncel, Aysel Tuğluk, Sakine Cansız'ın babası İsmail Cansız, annesi Zeynep Cansız havaalanına girmeden önce iç hatlar terminali önünde toplanan kalabalığın yanına gelerek açıklama yaptı. Milletvekilleri adına söz alan Tuncel, "Bugün bir kez daha burada hunharca alçakça katledilen arkadaşlarımızı kendi topraklarına uğurluyoruz. Onlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar özgürlüğe inandılar. Eşitlik ve özgürlük mücadelesi için çaba harcadılar. Sakine Cansız bu direniş tarihinin adıdır. Fidan Dolan ve Leyla Söylemez de hem kadın hem de Kürdistan özgürlüğünün simgesidir. Onların mücadelesi bizim mücadelemizdir. Onların bıraktığı yerden biz bu görevi devralıyoruz. Sadece biz değil milyonlarca Kürdistanlı eşitlik ve özgürlük mücadelesini kendi mücadelesi olarak görüyor. Onlar bu katliamla Kürdistan kadın hareketini geriletiriz, Kürdistan hareketini püskürttük, bir daha ayakta duramazlar diye sanıyorsalar yanılıyorlar. Aksine bu katliama vereceğimiz cevap her gün daha çok sokakta olmak olacaktır" diye konuştu.
Sakine Cansız'ın babası İsmail Cansız ise, "Burada sizin sayenizde Sakine'nin ölmediğini görüyorum. Sizin varlığınız onu içinizde yaşatacak. Hepiniz benim kardeşlerim, çocuklarımsınız. Zalimce hunharca yapılan bu katliama sessiz kalmayacağınıza bende inanıyorum" şeklinde konuştu.
Yapılan açıklamaların ardından Sakine Cansız'ın babası İsmail Cansız ve milletvekilleri uçağa binmek üzere havaalanına yöneldi. Vekiller iç hatlar önünde toplanan kalabalığın alkışları arasında uğurlanırken, sık sık sloganlar atıldı.
(MA-AU-ÖZ-Y)

16.01.2013 19:25:39 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT