1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye’ye ağır ekonomik yaptırım

Türkiye’ye ağır ekonomik yaptırım

Türkiye’ye ağır ekonomik yaptırım
A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye yönelik özel ekonomik tedbirler uygulanması yönündeki karara onay verdi.


Türkiye’ye özel ekonomik tedbirlerin uygulanması kararını imzalayan Vladimir Putin, Türkiye yargı yetkisinde olan kurum ve kuruluşların Rusya’da bazı çalışmalarda bulunmasını yasakladı. Putin ayrıca, Rus işverenlerin 1 Ocak 2016’dan itibaren Türkiye vatandaşlarını işe alımına da yasak getirdi. Bu tarihten önce işe alınmış olanlar açısından bir sorun olmayacak ve izinlerinin sonuna kadar çalışabilecekler.

Öte yandan Putin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Türkiye’ye vize muafiyetini durdurma kararı alındığını yineledi.

Kremlinden yapılan açıklamada, “Rusya hükümetinin listesinde yer almayan işverenlerin 1 Ocak 2016’dan itibaren, söz konusu işverenlerle 31 Aralık 2015’ten sonrası için anlaşma ve sözleşmesi bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu vatandaşlarının istihdam etmesi yasak” deniyor.

İthalatı yasak ürünleri hükümet belirleyecek
Açıklamada, bazı Türkiye menşeili ürünlerin Rusya’ya girişini öngören dış ekonomik işlemlerin yasaklandığı veya kısıtlandığı belirtildi. Ülkeye ithalatı yasaklanan ürünlerin, Rusya hükümeti tarafından belirleneceği ifade edildi.

Turizm alanında ağır yaptırımlar
Ayrıca tur operatörlerinin Türkiye’yi ziyareti öngören tur paketlerini Rusya vatandaşlarına satışını durdurması emredildi. Rusya Devlet Başkanı, iki ülke arasında charter uçuşlarını da yasakladı.

Kararda ayrıca Azak Denizi ile Karadeniz’in Rusya sahasında Türk gemilerinin yasa dışı olarak bulunmasının ve hareketinin önlenmesi için limanlarda kontrolün artırılmasını emretti.

Türk şoförlere denetim artacak
Putin’in imzaladığı kararla, güvenliği sağlanması amacıyla Rusya topraklarında Türk kamyon ve TIR sürücülerinin faaliyetine yönelik denetim artırılıyor.

Putin, Rusya hükümetinden, söz konusu tedbirlerin kapsamı dışında tutulan ticari sözleşmelerin belirlenmesini emretti.

Yeni bir karara kadar yürürlükte kalacak
Kararın, 28 Kasım’da yürürlüğe girdiği ve yeni bir emre kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

İmazalan tedbir listesi
Putin imzaladığı altı maddelik tedbir listesinin tamamı şöyle:

1.MADDE:  Rusya Federasyonu devlet hükümeti organları, federal devlet organları, yerli yönetim organları, tüzel kişiler, Rusya Federasyonu’nda kurulan Rus kuruluş ve vatandaşlar faaliyetlerine Rusya Federasyonu’nda geçici olarak şu maddelerin uygulandığını göz önünde bulundurmalılar:

A. Türkiye Cumhuriyeti’nde üretilen çeşitli gıda ürünlerinin Rusya’ya girişini ön gören dış ekonomik operasyonlarının yasaklanması ve kısıtlanması. (Avrasya Ekonomi Birliği kuralları tarafından belirlenen hacimlerde özel kullanım için gerekli ürünler dışında).

B. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait kuruluşların Rusya Federasyonu topraklarında Rusya hükümeti tarafından belirlenen listedeki çeşitli faaliyetleri (hizmetleri) uygulamasına yasak veya kısıtlama.

C. Rusya Hükümeti tarafından belirlenen liste dışında bulunmayan İş verenler ve iş(hizmet) sipariş verenlere 1 Ocak 2016’dan itibaren çalışma faaliyetlerini gerçekleştirmeleri ve iş (hizmet) uygulamaları için 31 Aralık 2015 tarihinde iş verenlerle iş veya hukuki ilişkilerde bulunmayan Türk vatandaşlarını işe alma yasağı.

2.MADDE: 1 Ocak 2016’dan itibaren 15 Temmuz 1995 tarihli 101 numaralı “Rusya’nın uluslarası sözleşmesi” adlı federal kanuna ve 10 maddesi “Rusya ve Türkiye arasındaki 12 Mayıs 2010 tarihli Rus ve Türk vatandaşlarının karşılıklı seyahat koşulları sözleşmesine göre geçici oturma izni olan ve Rusya’ya diplomatik temsilcilik ve konsolosluk kuruluşlarına gönderilen Türk vatandaşları ve aileleri dışındaki pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz girişi durdurulacak.

3. Madde: Rusya Dışişleri Bakanlığı’na belirli şartlarda Türkiye Cumhuriyeti’ne kararnamenin 2 maddesinde belirtilen sözleşmenin durdurulduğuna dair bildiri göndermesi talimatı verildi.

4. MADDE: Tur operatörleri ve acentalarının Rus vatandaşlarına Türkiye’ye seyahat etmelerini ön gören ürünlerin satışlarından vazgeçmeleri.

5. MADDE:  Rus hükümetine:

A. 1 maddenin a ve b maddelerinde belirtilen ürün ve hizmet listesinin belirlenmesi

B. 1 maddenin b maddesinde belirtilen iş veren ve hizmet sipariş edenlerin listesinin belirlenmesi

C. Özel ekonomik önlemlerin uygulanmayacağı Türk kuruluşları ile imzalanan ürün (çalışma ve hizmet) gönderme kontrat listesinin belirlenmesi

D. Şunları ön gören önlemlerin alınması:

Rusya ve Türkiye arasındaki charter uçuşların yasaklanması, Türk havayolu şirketlerinin faaliyetlerinin güvenlik amacıyla kontrol edilmesi, Rus deniz limanlarında illegal gemilerin bulunmasını önlemek için deniz limanlarındaki kontrollerinde sıklaştırılması

E. Gereklilik halinde geçerlilik tarihinde ve şartlarında değişikliklerin yapılması

6. MADDE:   Bu kararname bunun resmi olarak ilan edilmesinin ardından yürürlüğe giriyor ve özel ekonomik önlemler iptal edilinceye kadar devam edecek.  (Sputnik, DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT