1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'nin En Büyük İş Adamları Van'a Geliyor

Türkiye'nin En Büyük İş Adamları Van'a Geliyor

Türkiye'nin En Büyük İş Adamları Van'a Geliyor
A+A-

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği’ne (TÜSİAD) üye 60 iş adamı 6 Kasım'da Van’a geliyor.

Van Dinamik ve Sanayici İşadamları Derneği (VADSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çiftçi, 6 Kasım tarihinde Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği’ne (TÜSİAD) üye 60 işadamının Van’a geleceğini belirterek, bunun özellikle son zamanlarda yaşanan gergin olayların bitmesi noktasında önemli olacağını söyledi. 

Bir kahvaltı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen VADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çiftçi, daha önce Van’da bir federasyon olmadığı için doğudaki illerin Diyarbakır’a bağlı çalıştıklarını ifade etti. Bu nedenle TÜSİAD’la İstanbul’daki buluşmalarında Van’da bir konfederasyonun kurulması girişimlerinde bulunduklarını ve TÜSİAD’ın doğuda bir konfederasyon kurulmasına izin verdiğini ifade eden Çiftçi, bu kapsamda başlatılan çalışmalar çerçevesinde kurulacak olan Doğu SİFET Konfederasyonu’nun kurulma aşamasına geldiğini kaydetti. Çiftçi, konfederasyona Van, Hakkari, Muş ve Bitlis illerinin bağlı olduğunu söyledi.

TÜSİAD’a üye 60 iş adamının 6 Kasım tarihinde Van’a geleceğini belirten Çiftçi, “Türkiye’nin çok önemli iş adamları Van’a gelecek. Sanayici ve iş adamlarının ‘Anadolu buluşmaları’ adı altındaki ilk gezileri Cizre’de gerçekleşmişti. Geçen sene bu toplantıyı Batman’da yaptılar. Aynı şekilde bu toplantının üçüncüsü ise Van’da gerçekleşecektir. TÜSİAD’ın bu çalışması, aynı zamanda çözüm sürecinin iktisadi ayağını oluşturmak için yapmış olduğu bir çalışmadır. TÜSİAD’ın 6 Kasım’da gelmesinin bu gergin sürece de bir katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Bu konu hakkında Van Valiliği ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile görüştüklerini ve olumlu yanıt aldıklarını ifade eden Çiftçi, “Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) ile birlikte TÜSİAD’ı getirip Türkiye’nin ilgisini bir günde olsun Van’a çekmeyi düşünüyoruz. Aslında bu gergin ortamı, bir barış elçisi olarak da düşünebiliriz. Çünkü TÜSİAD, Türkiye’de çok önemli bir kurumdur. Türkiye ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayan bir kurum konumundadır. Bu vesileyle bu bizim için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.


Toplantıda bir konuşma yapan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise, Karaman’daki madencilerin kurtulmalarını ve oradaki acının bir an önce son bulmasını diledi. Van’da örgütlenmiş iş adamaları derneğinin konfederasyona dönüşmesini önemsediklerini ifade eden Takva, “İş dünyasının örgütlenmesi adına çok önemli olduğunu arz etmek istiyorum. O yüzden sayın başkanı, yönetim kurulunu, VADSİAD’ı tebrik ediyorum. VADSİAD, hakikaten önemli bir iş yaptı” dedi.


Van TSO’nun Eylül 2013 tarihinde siyaseten yürütülen barış, kardeşlik ve demokratikleşme sürecinin tek başına sürdürülebilir toplumsal bir barış yaratamayacağına ilişkin bir politika belirlediklerini ve bunun mutlak surette ekonomik, sosyal ve kültürel olarak da beslenmesi, güçlendirilmesi gerektiğini ifade ettiklerini vurgulayan Takva, “O dönem Türkiye’deki 365 odaya, borsaya özellikle de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ve diğer iş örgütlerine birer yazı yazdık ve bu konuyu ele alıp bu çerçevede değerlendirmeleri gerektiğini söyledik. Tabi TÜSİAD’ın Van ziyaretinin bununla ne kadar somut olarak, nicel olarak örtüşüp örtüşmediğini bilmiyorum ama nitelik olarak bu çok değerli bir şeydir. Bunun farkındalığını oluşturmak adına çok önemlidir. Bizim en azından dillendirdiğimiz bu politikanın, yerel karşılığı olması açısından önemlidir. Sürekli Doğu, Güneydoğu, Kürtlerin yaşadığı coğrafyada algı kırılmaları yaşanıyor. Hepimiz bunu iliklerimize kadar yaşıyoruz. Bu çerçevede iş dünyasının sorumluluk almasını, en azından gelip görmeleri bile, potansiyeller hakkında bir fikir edinmeleri bile ilerde kuracağımız iş birlikleri açısından önemli bir açılım oluşturur” şeklinde konuştu.


TÜSİAD’ın, toplumsal meselelere duyarlılığını herkesin bildiğini dile getiren Takva, “Zaman zaman hükümetlere, iktidarlara karşı en azından ekonomik bir duruş ortaya koymuşlarıdır. Ama nihayetinde Türkiye’deki kurumlar vergisinin yüzde 80’ini neredeyse ödeyen bir iş organizasyonudur ve önemlidir. 6 Kasım’daki Van ziyaretini, VADSİAD ve onların paydaşlarıyla burada TÜSİAD’a ev sahipliği yapmak suretiyle bir farkındalığa dönüştürmek belkide Van’ın en kırılgan olduğu dönemlerde böylesi bir ziyaretin çok anlamlı olacağını düşünüyoruz. İş adamlarının Van’a gelmeleri, elbette bizimde onları bu çerçevede sahiplenmemiz, desteklememiz anlamına geliyor ki, bizde bunu yapacağız. Van’daki iş dünyasını, bu çabaya katkı sağlamasını ve 6 Kasım’da herkesin buraya gelip bu etkinlik içinde yer alması çağrısını da yenilemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT