1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye-iran Doğalgaz Hattı Çed Raporu Halkın Görüşüne Açıldı

Türkiye-iran Doğalgaz Hattı Çed Raporu Halkın Görüşüne Açıldı

Türkiye-iran Doğalgaz Hattı Çed Raporu Halkın Görüşüne Açıldı
A+A-

İran kaynaklı doğalgazın Avrupa'ya nakledilmesi için kurulacak boru hattının Çanakkale'den geçecek kısmıyla ilgili ÇED raporu hazırlıkları tamamlandı. Nihai olarak kabul edilen ÇED raporu halkın görüş

İran kaynaklı doğalgazın Avrupa'ya nakledilmesi için kurulacak boru hattının Çanakkale'den geçecek kısmıyla ilgili ÇED raporu hazırlıkları tamamlandı. Nihai olarak kabul edilen ÇED raporu halkın görüşüne açıldı.
Turang Transit Taşımacılık AŞ tarafından yapılması planlanan Türkiye-İran-Avrupa Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin Türkiye kısmıyla ilgili hazırlanan ÇED raporu, inceleme komisyonu tarafından nihai kabul edilerek değerlendirme süreci sona erdirildi. ÇED raporu, Çanakkale Valiliğinde 15-29 Ocak tarihleri arasında halkın görüşüne açılacak.
Türkiye-İran-Avrupa doğalgaz boru hattı, Ağrı-Doğubayazıt, Erzurum, Erzincan, Sivas, Tokat, Yozgat, Çorum, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne/İpsala güzergahından Bulgaristan'a geçecek.
Doğalgaz hattının toplam 1720 kilometre uzunluğundaki Türkiye bölümünün yaklaşık 17 kilometrelik kısmı Çanakkale'den geçecek. Biga ilçesine bağlı Değirmencik köyü ile Gelibolu ilçesine bağlı Kızılcaterzi köyü sahili arasında, Çanakkale Boğazı'nın Marmara Denizi'ne açılan kısmında denizin altına boru serilecek. Boru hattının karada devam eden bölümlerine bağlantı için boğazın her iki kıyısında pig istasyonları inşa edilecek. Hattın deniz geçişi kısmı 2 adet paralel 90 santim çaplı beton kılıf içine alınmış boru hattı olarak dizayn edilecek. Boru hattı, Bursa'nın Karacabey ilçesi yakınlarından başlayarak Çanakkale Boğazı geçişi de dahil olmak üzere Türkiye-Yunanistan hattı ve Çan-Çanakkale hattına paralel olarak ilerleyecek.
(GD-MŞ-GS-Y)

12.01.2013 12:15:16 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT